Connect with us

Странски банки

НЛБ отвора уште 20 експозитури низ Словенија оваа недела

Објавено

на

Нова Љубљанска банка – НЛБ после месец и половина работа во силно променети услови и околности, со многу превентивни мерки за намалување на работните места и скратено работно време, денес (28-ми април) ги отвора вратите на уште 20 експозитури низ Словенија – строго придржувајќи се кон превентивните здравствени мерки.

Севкупно, 70 експозитури на НЛБ ќе бидат отворени оваа недела од 8:30 до 13 часот.

Сепак, бидејќи се очекува пензиите да се исплатат во четврток, 30-ти април, експозитурите ќе започнат со работа со редовно работно време од 8 часа.

Доколку здравствените услови се стабилни и подносливи, по првомајските празници, во понеделник на 4-ти мај, работното време на седумдесет и една експозитура ќе биде вратено во нормала, како што беше пред избувнувањето на пандемијата на коронавирусот.

„Преостанатите 20 експозитури ќе останат превентивно затворени, во таканаречената резерва, бидејќи во случај на повторна појава на коронавирусот во едно од оперативните места, не можеме да си дозволиме да ја изгубиме целата мрежа во некоја област“, ​​велат од Нова Љубљанска банка – НЛБ.

Странски банки

Лагард: Економијата во Еврозоната во подобра состојба од очекуваното

Објавено

на

„Економската активност на еврозоната е забавена во споредба со 2022 година, но оваа година ќе биде „значително подобра“ од предвиденото – и покрај инфлацијата и енергетската криза”, изјави во Давос претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Светска банка ја ревидираше прогнозата за раст на македонската економија

Објавено

на

Светска банка ги ревидираше своите очекувања во однос на бруто домашниот производ (БДП) на Македонија. Новата прогноза на Светската банка е раст на економијата за 2,4 проценти во 2023 година. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Европската централна банка: Реалните плати во еврозоната драстично паѓаат

Објавено

на

Реалните плати во еврозоната се значително пониски отколку во периодот пред пандемијата и, веројатно, ќе се намалат уште повеќе во наредните месеци поради брзиот раст на цените, предупреди денеска Европската централна банка (ЕЦБ). (more…)

Продолжи со читање

Популарно