Connect with us

Странски банки

НЛБ Групацијата презема уште една банка во регионот!?

Објавено

на

Претседателот на НЛБ Групацијата, Блаж Бродњак, за „Танјуг” изјави дека банката има можности и потенцијал да преземе уште некоја банка во регионот.

Тој, сепак, вели дека засега е премногу рано да се зборува за овој чекор и дека за НЛБ во моментов најважно е успешно да ја заврши интеграцијата со Комерцијална банка во Србија.

Бродњак на тој начин одговори на прашањето дали НЛБ планира да преземе друга банка во регионот, но тој додаде дека НЛБ Групацијата размислува да влезе на банкарскиот пазар во Албанија.

„Засега работиме на интеграција на две банки (Комерцијална и НЛБ Белград) во Србија и сметаме дека ќе заврши до крајот на април следната година. Во меѓувреме, ние веќе размислуваме потенцијално за влез во Албанија, бидејќи на тој начин ќе станеме единствената банка што е присутна на сите шест пазари на Западен Балкан и на заедничкиот пат кон Европа“, изјави Бродњак.

На тој начин, групата НЛБ може да биде единствената што ги покрива и поддржува трговските и финансиските текови во целиот регион, нагласи Бродњак.

Тој рече дека НЛБ останува на прогнозата дека Комерцијална банка, интегрирана во НЛБ банка во Србија, ќе оствари профит од 100 милиони евра веќе во 2024 година.

„Јас сум многу задоволен и горд на начинот на кој Србија се избори со кризата. Во Србија, падот на БДП беше само еден процент, што е еден од најдобрите резултати во Европа. Значи, кризата не влијаеше толку на резултатите на Комерцијална банка. Не најдовме ништо што претходно не сме го предвиделе. Ние сме многу задоволни од таа трансакција и цврсто стоиме зад неа“, додаде Бродњак.

Тој е убеден дека тоа ќе биде одлична инвестиција на долг рок и дека Комерцијална банка ќе стане водечка банка не само во Србија, туку и една од водечките банки во регионот.

Странски банки

Светска банка го откажа извештајот Doing Business поради „местење“ на рангирањето

Објавено

на

Светската банка го откажа објавувањето на извештајот за регулативата за водењето бизнис во земјите ширум светот откако истрагата открила „непримерен притисок“ на челниците при составување на табелата и спорниот пласман на Кина но и на Саудиска Арабија, Обедиенетите Арапски Емирати и Азербејџан. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Србија издаде “зелена обврзница” на износ од една милијарда евра за прв пат во својата историја

Објавено

на

Со издавањето на зелената обврзница, Србија во четвртокот стана една од ретките европски земји и единствена европска земја надвор од Европската унија што издаде зелен инструмент, објави Народната банка на Србија, наведувајќи дека Србија реализирала две емисии на меѓународниот финансиски пазар.Еврообврзница во евра (двојна транша). (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

(ВИДЕО) Германската централна банка пере пари во вистинска смисла на зборот!?

Објавено

на

Кога банкнотите ќе се извалкаат, германската централна банка Бундесбанк, ги пере во вистинска смисла на зборат. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно