Connect with us

Домашни банки

НЛБ Банка спонзори на Првиот Скопски Извиднички Одред

Објавено

на

НЛБ Банка секогаш со особено задоволство ги споделува вестите за новите спонзорства и соработки со кои Банката го оправдува своето активно учество и грижа за квалитетот на општествениот живот во нашата земја. Помошта и соработката кога е наменета за најмладите за НЛБ Банка претставува највисок чин на инвестиција во иднината, бидејќи од банката веруваат во безгрижно детство и храбра, спортски ориентирана и едуцирана младина, па затоа фокусот на НЛБ Банка многу често гравитира токму околу младите.

„Овојпат ја имавме честа да оствариме исклучитлно важна и возбудлива соработка со Првиот Скопски Извиднички Одред (ПСИО), која е најстарата младинска организација и најстар извиднички Одред во Република Северна Македонија. Наидовме на многу заеднички вредности кои НЛБ Банка ги негува со овој одред затоа без многу размислување си подадовме рака за уште едно значајно спонзорство благодарение на кое во изминатиот период активно и волонтерски се работеше на изработка на летната училница сместена во дворот на шумското школо – Извидничкиот дом „Чичко Боро“. Тој се наоѓа на 35 километри од центарот на Скопје, на планината Китка, Мала Река на 950 мнв. Сместен во живописен природен амбиент кој изобилува со густа шума, реката Мала Река која е притока на р.Кадина, многу патеки за хајкинг и планински велосипедизам.”, велат од НЛБ Банка.

Летната училница, која се изработи со финансиска помош на НЛБ Банка, има изглед на „летниковец“ односно простор кој ќе биде користен за одржување едукативни работилници за време на престојот во планина, но и место каде ќе може да се седне да се јаде, игра и слично.

Потребата од ваква отворена училница беше одамна предвидена, но заради ситуацијата со корона вирусот Ковид-19 стана неопходност за непречено и безбедно одвивање на едукативни работилници на отворенo.

Домашни банки

Шпаркасе предупредува: Забележани се „phishing“ напади, бидете внимателни!

Објавено

на

Шпаркасе банка информираше дека се забележани „phishing“ напади од страна на непознато лице кое го фалсификува идентитетот на Охридска Банка АД Скопје, и кое го користи логото на банката, обидувајќи се да извлече податоци преку праќање на мејлови. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

На Halk Velo Green од 233 учесници се собраа 184.500 денари наменети за пошумување

Објавено

на

На хронометар велосипедската трка Halk Velo Green што Халкбанк АД Скопје ја организираше на 8 Септември, во Маврово, учествуваа 233 велосипедисти кои преку плаќање на котизација дадоа свој придонес за собирање на 184.500 мкд кои се наменети за пошумување на локација каде што има потреба од истото.  (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Огромно срце за сите на точак – нов #ВозиПравоВозиЗдраво предизвик за #НеделаНаМобилност

Објавено

на

Овие денови пред 6 години Стопанска банка АД – Скопје го организираше првото издание на „Вози право, вози здраво“ и почна да ја „вози“ заедно со своите поддржувачи оваа приказна за грижа за нашата животна средина и за развој на вело културата! (more…)

Продолжи со читањеПопуларно