Connect with us

Странски банки

НЛБ банка отворa ИТ центар во Белград: Ќе вработува 40 лица!

Објавено

на

Љубљанска НЛБ банка планира да отвори ИТ центар во Белград по аквизицијата на Комерцијална банка АД Белград.

Причината за отворање на овој центар е што има проблем да ги пополни работните места за истражување и развој во Словенија.

Од НЛБ Банка изјавија дека побарувачката за податоци, анализи, ИТ аналитичари и развивачи (дивелопери) се зголемила бидејќи банката постепено се дигитализира, но додава дека „нема доволно квалификуван персонал во Словенија“, објави агенцијата „STA”.

„Ние се натпреваруваме да дојдеме до потребната квалификувана работна сила со останатите словенечки компании, како и со меѓународните светски корпорации, за кои ИТ експертите работат од Словенија и се одлично платени”, изјави Весна Водопивец, директорка на Секторот за човечки ресурси на НЛБ Банка.

Таа рече дека образовниот систем не создава доволно стручен ИТ кадар за да се пополнат потребните работни места, додека високото оданочување на трудот го отежнува вработувањето на стручен кадар од други држави кадешто работната сила е далеку поевтина.

„Без сериозен напредок во овие области, нема да можеме брзо да ги пополниме празнините, поради што ќе бидеме принудени да пренесеме барем дел од нашите развојни можности во Србија“, додаде таа.

ИТ центарот во Белград ќе има околу 40 ИТ експерти и експерти за податоци кои ќе работат на задачи за банката, заедно со развивачи (дивелопери) кои веќе работат од Словенија.

Белград се разви во технолошки центар откако Србија го започна Дигиталниот проект пред десет години и го адаптираше образовниот систем на проектот.

„Не случајно НЛБ групацијата го избра Белград“, велат од банката.

Странски банки

Светска банка го откажа извештајот Doing Business поради „местење“ на рангирањето

Објавено

на

Светската банка го откажа објавувањето на извештајот за регулативата за водењето бизнис во земјите ширум светот откако истрагата открила „непримерен притисок“ на челниците при составување на табелата и спорниот пласман на Кина но и на Саудиска Арабија, Обедиенетите Арапски Емирати и Азербејџан. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Србија издаде “зелена обврзница” на износ од една милијарда евра за прв пат во својата историја

Објавено

на

Со издавањето на зелената обврзница, Србија во четвртокот стана една од ретките европски земји и единствена европска земја надвор од Европската унија што издаде зелен инструмент, објави Народната банка на Србија, наведувајќи дека Србија реализирала две емисии на меѓународниот финансиски пазар.Еврообврзница во евра (двојна транша). (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

(ВИДЕО) Германската централна банка пере пари во вистинска смисла на зборот!?

Објавено

на

Кога банкнотите ќе се извалкаат, германската централна банка Бундесбанк, ги пере во вистинска смисла на зборат. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно