Connect with us

Останато

Нигерија во тек со иновациите – воведе дигитална валута

Објавено

на

Нигерија стана првата земја во Африка која воведе дигитална валута – еНаира.

Лидерите од ова земја трвдат дека со овој потег ќе ја прошират достапноста на банкарските услуги и ќе доведат до засилување на економијата.

Оваа земја се придружува кон Бахамите, кои први воведоа дигитална валута, попозната како „песочен долар“.

Кина во моментов ја испитува можноста за воведување круптовалута, а Швајцарија и Банката на Франција први најавија меѓународен ваков обид во Европа.

Гувернерот на нигериската национална банка, Годвин Емефијеле истакнал дека постои голем интерес и охрабрувачка реакција во врска со криптовалутата, додавајќи дека веќе 33 банки, 2.000 корисници и 120 трговци успешно се регистрирале на платформата која е достапна како апликација е за „Apple” и за „Android”.

Останато

Претседателот на ССК, Ангелоски од Војводина: „Зелен навигатор“ ќе обезбеди фонд за зелени проекти на Западен Балкан

Објавено

на

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Трајан Ангелоски и потпретседателот проф. д-р Орце Симов остварија посета на Покраинската влада на Војводина, каде беа дел од настан на високо ниво за претставување на асоцијација „Зелен навигатор на Западен Балкан“. Ангелоски е член на Управниот одбор на „Зелен навигатор“ кој е воспоставен како единствена иницијатива на јавниот и приватен сектор основана со цел да ја забрза регионалната трансформација на економијата и локалната заедница кон климатска одржливост. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ЕБОР со милијарда евра помош за Украина

Објавено

на

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) собра една милијарда евра помош за Украина на годишното генерално собрание неделава, соопшти претседателката Одил Рено – Басо. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Се одржа финалето на Европскиот квиз на парите

Објавено

на

Учениците Матеја Талеска и Дино Дановиц, од СУГС „Joсип Броз Тито“, под менторство на професорката Емилија Величкова, беа наши претставници на финалето на Европскиот квиз на парите, коешто се одржа денеска преку електронска платформа. (more…)

Продолжи со читање


Популарно