Connect with us

Странски банки

НЕОЧЕКУВАНО – Турската централна банка ги намали каматните стапки на 13%

Објавено

на

Tурската централна банка неочекувано ја намали основната каматна стапка за 100 базични поени на 13%, наведувајќи го забавувањето на економската активност.

Ова е спротивно на светскиот тренд на заострување (зголемување) на каматните стапки и е факт, иако инфлацијата во земјата скокна во јули на близу 80% на годишна основа.

Банката ја одржуваше својата каматна стапка на 14% во изминатите седум месеци, откако агресивно ја намали за вкупно 500 базични поени до крајот на минатата година, иако цените во Турција веќе солидно растеа во тоа време. Тоа доведе до остра депрецијација на турската лира во декември 2021 година на рекордно ниско ниво од околу 18,41 лири за еден американски долар, при што локалната валута загуби околу 50% од својата вредност од почетокот на циклусот на намалување на стапката што започна минатиот септември.

Неортодоксните политики што ги заговара претседателот Реџеп Ердоган ги оставија реалните каматни стапки длабоко негативни, а денешната одлука само го зајакнува тој тренд.

Со денешната одлука вкупното намалување на турската основна стапка е веќе 600 базични поени.

Турската лира падна за речиси 1% во однос на доларот на околу 18,15 лири, што е намалување од околу 17,95 непосредно пред денешното изненадувачко намалување на стапката.

Странски банки

Лагард: Економијата во Еврозоната во подобра состојба од очекуваното

Објавено

на

„Економската активност на еврозоната е забавена во споредба со 2022 година, но оваа година ќе биде „значително подобра“ од предвиденото – и покрај инфлацијата и енергетската криза”, изјави во Давос претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Светска банка ја ревидираше прогнозата за раст на македонската економија

Објавено

на

Светска банка ги ревидираше своите очекувања во однос на бруто домашниот производ (БДП) на Македонија. Новата прогноза на Светската банка е раст на економијата за 2,4 проценти во 2023 година. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Европската централна банка: Реалните плати во еврозоната драстично паѓаат

Објавено

на

Реалните плати во еврозоната се значително пониски отколку во периодот пред пандемијата и, веројатно, ќе се намалат уште повеќе во наредните месеци поради брзиот раст на цените, предупреди денеска Европската централна банка (ЕЦБ). (more…)

Продолжи со читање

Популарно