Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Странски банки

Ненадејна оставка на директорот на Централната банка на Аргентина

Објавено

на

Аргентинските власти соопштија денеска дека директорот на Централната банка на Аргентина Луис Капути, поднел оставка, во момент кога се во тек преговорите со ММФ.

Централната банка денеска соопшти за ненадејната оставка на Луис Капути со образложение дека тој заминува од функција поради лични причини. Оставката е поднесена во момент кога аргентинската Влда се залага за нов финансиски договор со ММФ.

Слабата економија на Арегнтина е погодена од наглото паѓање на вредноста на валутата и високата инфлација што ја принуди Владата да се обрати до ММФ за помош.

Странски банки

Пет банкaрски гиганти ќе платат казна од 1 милијарда евра

Објавено

на

Европската комисија (ЕК) објави дека казнила пет банкарски гиганти со 1,07 милијарди евра за учество во картели, пренесува „Спутник“. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Испечатиле 46 милиони банкноти и дури потоа виделе дека има печатна грешка!

Објавено

на

Австралиската централна банка преземала одговорност за отштампаната грешка на 46 банкноти, откако една радио станица објави на друштвените мрежи дека на банкнотите има микроскопска грешка. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

ЕЦБ ги зголемила трошоците за надзор на банките за 21%

Објавено

на

Европската централна банка ги зголемила трошоците за надзор на банките за 21%, како одраз на повисоките трошоци за подготовка за Брегзит, според соопштението на оваа институцијата. (more…)

Продолжи со читање
Unibanka_banner_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange