Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Лични финансии

НЕДЕЛА НА ШТЕДЕЊЕ: „Kakeibo“ – јапонски метод за штедење пари

Објавено

на

Kakeibo техниката не е нова – осмислена е уште во 1904 година, а се што ви е потребно е пенкало, лист и многу дисциплина.

Совет – чувајте за црни денови, тоа е она што секогаш го слушаме, но ретко кој може да ни каже како од зборови да преминеме на дела.

Азија е единствен континент на кој повеќе од половина луѓе имаат желба да остават пари на страна – во Јужна Америка такви луѓе има само 30%, покажала студијата на Институтот Нилсен. Азискиот модел на штедење кој станал хит меѓу луѓето на Западот се вика kakeibo. Оваа јапонска техника е стара 115 години и побарува дисциплина, тетратка и пенкало. Корисниците кажуваат дека на овој начин можете да сочувате и до 35% приход.

Од каде потекнува идејата

Јапонскиот збор kakeibo – значи „книга за сметки од домаќинството“. Авторката на книгата Кakeibo: Јапонската уметност на правење буџет и чување на парите, Фумико Чиба, кажува дека техниката датира уште од 1904 година. Таа вели дека тој метод го направил Хани Мотоко – првата јапонска новинарка. Таа сакала да смисли начин на кој ќе им овозможи на жените подобро да управуваат со фамилијарниот буџет.

Во тоа време, на жените  не им било дозволено да работат надвор од домот, така што тоа што ќе остане од платата на мажот биле единствени пари со кои располагале, откога ќе ги исплатат сите сметки. „Јапонија е традиционално друштво во различни сегменти, но, kakeibo е пример за либерален однос према жените”, пишува Чиба. „Им се дава можност да одлучат за финансиите„  додава тој. Дури и во ова време кога постојат различни методи и апликации кои им помагаат на луѓето да штедат, во Јапонија оваа книга и понатаму многу се продава.

Метод

Kakeibo може да биде малку напорен на почетокот, но во тоа е клучот за успех, наведува Чиба.

Прво, потребно е да запишете дневни иили неделни приходи и расходи по различни категории – плата, клучни трошоци (кирија, гориво, храна и лекови), трошоци за годишен одмор и некои дополнителни издатоци кои ги имаме. Потоа направете категорија која ја посакувате – некои луѓе и трошоците за храна ги делат на неколку категории – и обојте ги различно за да би добиле визуелизација.

На крајот на месецот едноставно одземете ги расходите од приходите. Но, ни тука не е крајот, kakeibo не само што ви помага да ги контролирате трошоците, дури и ве учи како да ги подобрите финансиите.

Лични финансии

Што прават успешните претприемачи секој ден пред работа

Објавено

на

Ноќните бувови може да бидат креативни, но раните станувања се побогати и попродуктивни. Претприемачите кои сакаат да го направат тоа треба да ги прескокнат доцните ноќни сесии и да почнат рано во денот за да им помогнат на своите компании да растат. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Ако сакате да бидете успешни ќе мора да се одвикнете од овие шест навики

Објавено

на

Сите сакаме да бидеме успешни, но не сакаме да се соочиме со тоа што не спречува во реализирање на сонот. Кои се грешките и пречките кои ни застануваат на нашиот пат кон успехот и што треба да правиме со нив? (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Зошто повеќето луѓе се сиромашни според Паркинсоновиот закон?

Објавено

на

Паркинсоновиот закон (закон заснован на искуството на британските владини агенции) е еден од најпознатите и најважните закони што се користат при управувањето со парите. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange