Connect with us

Останато

НЕДЕЛА НА ИНОВАЦИИ: Технолошки иновации што ќе ја одбележат 2020 година

Објавено

на

Преминувањето во новата декада на 21 век ќе донесе многу иновации на технолошко поле. Доаѓа 5G мрежата, потоа проширена реалност, автономни возила, и слично.

Кога доаѓа крајот на годината , често гледаме назад во изминатиот период, но правиме и планови. Доколку ефикасно го планирате вашиот приватен и деловен живот за наредниот период, добро е да бидете запознаени со тоа кои технологии може да ви бидат достапни.

Една од технологиите што крена многу прашина во претходниот период е мрежата 5G. Само најавувањето на 5G мрежата отвори многу дебати. Се верува дека оваа мрежа ќе стане неопходна во наредните години, а можеби и веќе во 2020 година, особено за компаниите. 

ИЗМЕНЕТА РЕАЛНОСТ

VR (виртуелна реалност) и AR (проширена реалност) стануваат се позастапени во секојдневниот живот. VR е технологија која што го носи корисникот во друга реалност, додека AR технологијата го подобрува опкружувањето. Двете технологии имаат голем потенцијал во индустријата за забава и игри, но и во областа на образованието и учењето. Тие можат да се користат, на пример, за едукација на млади хирурзи, но и за маркетинг. 

Компанијата Тесла, на Илон Маск работи на креирање автономни возила. Многу автомобили веќе имаат можност да сопираат, да држат растојание, да паркираат, да вклучуваат светла итн. 

Останато

Ангеловска: Реотварањето на економијата – побрзо, приходите во јуни – подобри од очекуваното

Објавено

на

Наплатата на приходите во јуни значително подобра од проекциите, што укажува на тоа дека реотварањето на економијата ќе оди побрзо од очекуваното. За јуни наплатата на приходите во однос на лани е 9,6%, што е подобрување во однос на претходните два месеци. Дури има и натфрлање на одредени давачки за високи проценти во однос на лани како кај персоналниот данок на доход и придонесите. Ова го истакна министерката за финансии Нина Ангеловска на редовната прес-конференција за месечното извршување на буџетот, кои во насока на зголемена транспарентност е одржуваат од почетокот на COVID-19 кризата. (more…)

Продолжи со читање

Останато

УЈП: Се заокружи второто тримесечје на МојДДВ за 2020 година, исплата ќе се врши во август

Објавено

на

Управата за јавни приходи известува дека на 30.06.2020 година се заокружи второто тримесечје од 2020 година за поврат на ДДВ кај физичките лица. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Извршниот директор на „Airbnb“, Брајан Чески: „Ни требаа 12 години да го изградиме брендот, а изгубивме скоро сè за само 6 недели“

Објавено

на

Можете да поминете децении во градењето на вашиот сон, а светот може да го уништи со нешто што е случајно како пандемија на непознат вирус. Ова е точно она што и се случи на компанијата „Airbnb“ и на нејзиниот извршнен  директор Брајан Чески, со појавата на Ковид-19 годинава. (more…)

Продолжи со читање

Популарно