Connect with us

Останато

НЕДЕЛА НА ИНОВАЦИИ: Иновации кои ќе го променат земјоделството

Објавено

на

Секоја година групата КЛААС ги споделува своите предвидувања и ставови за тоа како ќе се развива земјоделската индустрија и како ќе се променат барањата за машинската индустрија.

Тоа се следниве:

  • РАСТЕНИЈА ОТПОРНИ НА СУША 
  • ПОВИСОКИ ПРИНОСИ 
  • ПОЈАВА НА ПРОИЗВОДИ ОД ЖИВОТИНСКО МЕСО КОИ НЕ СЕ ОД ЖИВОТИНСКО ПОТЕКЛО – Експертите проценуваат дека до 2040 година, само 40% од месните производи што ги консумира населението ќе бидат од животинско потекло. 
  • АГРО ДРОНОВИ – Денес земјоделството е една од најголемите области во индустријата каде што се користат беспилотни летала. Се проценува дека не помалку од 29 милиони дронови ќе бидат користени ширум светот во 2021 година. Развојот на оваа технологија овозможува проширување на нивното поле на употреба во земјоделството – до високо ефикасно прскање и наводнување. 
  • УРБАНО ЗЕМЈОДЕЛСТВО – До 2050 година, населението на Земјата ќе се зголеми на 10 милијарди. 70% од нив ќе живеат во градовите, со што ќе се зголеми потребата за решавање на проблемот со обезбедување земјоделски производи на граѓаните.

Останато

Ангеловска: Реотварањето на економијата – побрзо, приходите во јуни – подобри од очекуваното

Објавено

на

Наплатата на приходите во јуни значително подобра од проекциите, што укажува на тоа дека реотварањето на економијата ќе оди побрзо од очекуваното. За јуни наплатата на приходите во однос на лани е 9,6%, што е подобрување во однос на претходните два месеци. Дури има и натфрлање на одредени давачки за високи проценти во однос на лани како кај персоналниот данок на доход и придонесите. Ова го истакна министерката за финансии Нина Ангеловска на редовната прес-конференција за месечното извршување на буџетот, кои во насока на зголемена транспарентност е одржуваат од почетокот на COVID-19 кризата. (more…)

Продолжи со читање

Останато

УЈП: Се заокружи второто тримесечје на МојДДВ за 2020 година, исплата ќе се врши во август

Објавено

на

Управата за јавни приходи известува дека на 30.06.2020 година се заокружи второто тримесечје од 2020 година за поврат на ДДВ кај физичките лица. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Извршниот директор на „Airbnb“, Брајан Чески: „Ни требаа 12 години да го изградиме брендот, а изгубивме скоро сè за само 6 недели“

Објавено

на

Можете да поминете децении во градењето на вашиот сон, а светот може да го уништи со нешто што е случајно како пандемија на непознат вирус. Ова е точно она што и се случи на компанијата „Airbnb“ и на нејзиниот извршнен  директор Брајан Чески, со појавата на Ковид-19 годинава. (more…)

Продолжи со читање

Популарно