Connect with us
P2_P_MK_1600x400

НБРМ

“НБРМ” со ново име, отсега ќе биде “Народна Банка на Република Северна Македонија”

Објавено

на

Народната Банка на Република Македонија изврши промена на називот во “Народна Банка на Република Северна Македонија”.

Промената е веќе спроведена на веб страната на институцијата и на Фејсбук профилот.

Со потпишувањето на Договорот од Преспа и ратификацијата во парламентите на двете земји, започна да тече рокот во кој државните институции ќе биде потребно да ја направат промената во називите.

НБРМ

Во април е забележан раст на кредитите и депозитите

Објавено

на

Според податоците од извештајот на Народната банка за монетарните движења во земјава, забележан е раст на кредитите и депозитите во април. Податоците покажуваат дека растот е забележан и кај секторот население и кај домаќинствата. Годишно растот на депозитите е 13,1%, додека кај кредитите 8,9%. (more…)

Продолжи со читање

НБРМ

Средба Ангеловска-Бежоска – Османи: Народната банка е посветена на евроинтегративните процеси

Објавено

на

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска оствари работна средба со вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи. Средбата следеше по годинешниот Економски и финансиски дијалог меѓу Европската Унија (ЕУ) и Западен Балкан и Турција на кој беа усвоени заклучоците коишто содржат исклучиво позитивни оцени за поставеноста на монетарната политика кај нас и воопшто, за заложбите на Народната банка за исполнување на насоките на ЕУ дадени минатата година во однос на Програмата за економски реформи. (more…)

Продолжи со читање

НБРМ

Ангеловска-Бежоска и Тевдовски на Економскиот и финансиски дијалог меѓу ЕУ и Западен Балкан и Турција

Објавено

на

Гувернерката на Народната банка, д-р Анита Ангеловска-Бежоска и министерот за финансии, д-р Драган Тевдовски, денес, во седиштето на Советот на Европската Унија во Брисел учествуваат на Економскиот и финансиски дијалог меѓу ЕУ и Западен Балкан и Турција. (more…)

Продолжи со читање
Unibanka_banner_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange