Connect with us

НБРМ

НБРМ продава два автомобили на јавно наддавање

Објавено

на

Народната банка продава два половни автомобили цитроен со почетна цена од околу 2.000 евра.

Според објавата, едниот автомобил е цитроен Ц4 од 2008 година за пет места. Почетната цена е 130.433 денари или 2.120 евра. Другиот исто така е цитроен Ц4, со иста зафатнина на моторот и произведен е во иста година. Почетната цена 133.396 денари или 2.169 евра.

На усното јавно наддавње можат да учествуваат и домашни и странски правни лица. Наддавањето ќе биде на 5 септември, а гаранцијата изнесува 10 отсто од вредноста на секое патничко возило.

НБРМ

НБРМ ја задржа каматната стапка на благајничките записи на нивото од 2,5%

Објавено

на

На 12 февруари 2019 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка, на која беа разгледани клучните показатели за домашната економија и движењата на меѓународните и домашните финансиски пазари, во контекст на поставеноста на монетарната политика. (more…)

Продолжи со читање

НБРМ

Банкноти со “Република Северна Македонија” на почетокот од 2020 година

Објавено

на

Менувањето на банкнотите на кои ќе треба да стои новото име Република Северна Македонија ќе почне од идната година, соопштија од Владата која издаде серија на обврски со сите државни институции за почеток на примена на новото име. (more…)

Продолжи со читање

НБРМ

НБРМ усвои две стратегии за јакнење на финансиската стабилност во земјава

Објавено

на

Народната банка на Република Македонија (НБРМ) и Министерството за финансии, согласно со препораките во евроинтегративниот процес, интензивно продолжуваат со заедничките напори за натамошно зајакнување на финансиска стабилност во земјава. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange