Connect with us
P2_P_MK_1600x400

НБРМ

НБРМ: Одлуката за изменување на Одлуката за менувачките работи

Објавено

на

Централна Банка

Вчера на седницата на Советот на Народна Банка на Република Македонија беше донесена Одлуката за изменување на Одлуката за менувачките работи.

Одлуката којашто се однесува на обврската на овластените менувачи да имаат програма за ефикасно намалување и управување со идентификуваниот ризик од перење пари и финансирање на тероризам, претставува усогласување со новиот Закон за спречување перење пари и финансирање тероризам, којшто стапи во сила 7 јули 2018 година.

Истиот закон го применуваат и банките во Македонија.

НБРМ

Во април е забележан раст на кредитите и депозитите

Објавено

на

Според податоците од извештајот на Народната банка за монетарните движења во земјава, забележан е раст на кредитите и депозитите во април. Податоците покажуваат дека растот е забележан и кај секторот население и кај домаќинствата. Годишно растот на депозитите е 13,1%, додека кај кредитите 8,9%. (more…)

Продолжи со читање

НБРМ

Средба Ангеловска-Бежоска – Османи: Народната банка е посветена на евроинтегративните процеси

Објавено

на

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска оствари работна средба со вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи. Средбата следеше по годинешниот Економски и финансиски дијалог меѓу Европската Унија (ЕУ) и Западен Балкан и Турција на кој беа усвоени заклучоците коишто содржат исклучиво позитивни оцени за поставеноста на монетарната политика кај нас и воопшто, за заложбите на Народната банка за исполнување на насоките на ЕУ дадени минатата година во однос на Програмата за економски реформи. (more…)

Продолжи со читање

НБРМ

Ангеловска-Бежоска и Тевдовски на Економскиот и финансиски дијалог меѓу ЕУ и Западен Балкан и Турција

Објавено

на

Гувернерката на Народната банка, д-р Анита Ангеловска-Бежоска и министерот за финансии, д-р Драган Тевдовски, денес, во седиштето на Советот на Европската Унија во Брисел учествуваат на Економскиот и финансиски дијалог меѓу ЕУ и Западен Балкан и Турција. (more…)

Продолжи со читање
Unibanka_banner_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange