Connect with us

Криптовалути

НБА гигант ќе исплаќа плати во биткоини

Објавено

на

Играчите и тренерите на НБА кошаркарскиот тим, Сакраменто Кингс ќе можат да ги примаат своите плати во биткоини, објави сопственикот на клубот.

„Ќе им понудам на сите во клубот да ги добијат своите плати во биткоини”, изјави Вивек Ранадив.

Според „Coindesk”, Ранадив ја објавил веста во „Clubhouse“, објаснувајќи дека тимот треба да објави официјално соопштение во текот на неделата.

Сакраменто Кингс беа првиот спортски клуб во светот кој во 2014 година објави дека прифаќа биткоини при купување билети и клупски предмети, а сега се лидери кога е во прашање и исплатата на кошаркарите и тренерскиот персонал.

Сакраменто Кингс е на 15-то место меѓу најскапите тимови во светот, а „Forbes“ го процени тимот на 1,82 милијарди долари.

Во последниве месеци, голем број други компании исто така почнаа да прифаќаат плаќања со биткоини. Слична практика има и во „Starbucks“ и „Best Buy“, како и во хотелите „Choice“. Од март, „Tesla“ исто така објави дека е можно да се купи автомобил со најпопуларната криптовалута во светот.

Биткоинот во моментов тргува со околу 57.000 американски долари откако ја премина границата од 60.000 долари во март.

Криптовалути

Која е причината за високиот пад на вредноста на биткоинот?

Објавено

на

Цената на Биткоин падна за дури 15 проценти во неделата откако пред само неколку дена постигнa нова рекордна вредност од 65.000 долари. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Пазарната капитализација на криптовалутите се ближи до рекордни 2 трилиони долари

Објавено

на

Пазарната капитализација на сите криптовалути денес за прв пат се приближи на нивото од рекорни два трилиони (2.000 милијарди) долари. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Постои можност биткоинот да се сруши како кула од карти!?

Објавено

на

Еден аналитичар стравува дека криптовалутите може да се најдат под силен притисок, бидејќи голем број на шпекулативни средства се под постојан притисок оваа недела. Биткоинот честопати се смета дека не е поврзан со акциите и другите средства, но во последно време се движи во тандем со распродажби во фјучерси на сурова нафта и акции, со пад на таканаречените средства за ризик. (more…)

Продолжи со читање
Популарно