Connect with us

Останато

На 18 и 19 април во Скопје ќе се одржи настанот „Жени во е-трговија“

Објавено

на

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија го најави својот прв настан од почетокот на своето делување. Се работи за дводневните обуки „Жени во е-трговија“ која се организира во соработка со Швајцарската програма за претприемништво (#SwissEP), поддржана од Владата на Швајцарија и имплементирана од Swisscontact.

Настанот ќе вклучува обуки, работилници и тренинзи наменети за жени распределени кои ќе ги покријат речиси сите аспекти на е-трговијата кои се неопходни за секој кој сака да се инволвира во е-трговија односно да ги нуди своите производи/услуги за онлајн продажба.

Секој од предавачите и говорниците, искусен во својата област ќе понуди практични совети применливи за секој е-трговец или секоја засегната страна. Најавените говорници се:

Gillian Muessig – коосновач на Moz and Outlines Venture Group и генерален партнер во Sybilla Masters Fund
Anne F. Kennedy – основач на најголемиот конзорциум за дигитален маркетинг Global Search Engine Marketing
Oliver Pugh – коосновач на Stealth Startup
Д-р Нина Ангеловска, коосновач и извршен директор на Grouper.mk
Петар Ниновски, основач на Brainster.co
Даниела Милошевска – BastetNoir.com
Драган Јосифовски – Paket.mk
Сашко Неделков – DHL
Вељан Поповски – НЛБ Банка
Сузана Јошевска – Адвокатска канцеларија Станковиќ-Јошевска
Ива Трембалиева – Оперативен директор Grouper.mk

Агендата опфаќа теми како растот и развојот на е-трговијата во Македонија, предизвиците при водење на онлајн продажба, правната рамка и регулативата која ги засега е-трговците, плаќања, достава (кон дома и странство), маркетинг и промоција за е-трговија (email маркетинг, рекламирање на социјални медиуми), како да генерирате онлајн корисници и продажби, моќта на е-трговијата и успешни приказни во е-трговија од различни индустрии.

Конференцијата „Жени во е-трговија“ ќе се одржи на 18 и 19 април во Јавна соба.

Информирајте се повеќе за настанот и агендата на следниот линк. Вашето место може да го резервирате преку Grouper на следниот линк. Бројот на места е ограничен.

Останато

Хрватскиот репрезентативец Анте Ребиќ ги отплатил кредитите на жителите во селото од каде потекнува!

Објавено

на

Младиот хрватски репрезентативец Анте Ребиќ дефинитивно е едно од најголемите изненадувања во финалистот на 21-от Мундијал во Русија.

(more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Криптовалутите сеуште влеваат доверба

Објавено

на

“Хаш стапката” претставува степенот на вкупното ископување на криптовалути. Таа се зголеми за 155% од почетокот на годината.

Според наводите на сајтот Cryptoslate, главната причина за зголемување на хаш – стапката е дека секоја блок награда од 12,5 биткоини е во вредност од околу 78.000 долари, па така крипторударите се и понатаму мотивирани да видат колку може да заработат на овој начин. Овие големи награди, сепак, нема да траат вечно. Се очекува наредно преполовување на вредноста на наградта да се случи на 25 мај 2020 година, а вредноста ќе се намали на 6,25 биткоини по блок, или околу 39.000 долари по тековни цени. Ова значи дека рударите моментално брзаат да направат колку што е можно повеќе биткоини.

Иако ентузијазмот околу биткоинот и другите криптовалути полека се намалува, екстремни оптимисти сеуште има. Инвеститорот Тим ​​Драпер (кој инвестираше во Тесла, Skype и Hotmail) сугерираше дека биткоинот ќе вреди 250 000 долари до 2022 година. Џек Дорси, шеф на Твитер, еднаш сугерираше дека биткоинот би можел да стане единствена глобална валута за само 10 години.

 

Продолжи со читање

Останато

САД им се заканува на државите кои инвестирале во Русија

Објавено

на

Вашингтон го повтори предупредувањето дека може да воведе санкции за западноевропски компании кои инвестирале во рускиот гасовод „Северен тек 2“ кон Германија.

Според американската Влада, Москва го користи проектот за да предизвика раскол во Европа.

– Бевме јасни дека постои ризик од воведување санкции за компаниите кои работат во секторот на рускиот енергетски извоз, изјави претставник на американскиот Стејт департмент.

Тој додаде дека Вашингтон смета оти „гасоводот ќе ја поткопа целата енергетска безбедност и стабилност на Европа, давајќи и на Русија уште еден инструмент за вршење политички притисок врз европските земји, особено врз Украина“.

– Русија сфаќа дека овој проект ја дели Европа и го користи за да добие предност, истакна тој.

Пет западноевропски компании инвестирале во „Северен тек 2“ – германските Унипер (Uniper) и Винтерсхал (Wintershall), австриската О Ем Ви (OMV), француската Анжи (Engie) и англо-холандската Шел (Shell).

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250
[ccpw id="39761"]

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange