Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Анализи

На што најмногу трошат пари ултра-богатите луѓе!?

Објавено

на

Според податоците на компанијата Wealth-X, претходната година биле евидентирани 23 милиони ултра-богати луѓе во светот, чие богатство изнесува 62.000 милијарди долари.

Повеќето од нив живеат во САД, што опфаќа околу 40 проценти од богатото население во светот. Но, и меѓу богатите постојат различни категории. Имено, постојат богати и ултра-богати, пренесува порталот Swot.ba.

На пример, компанијата Wealth-X како богати ги категоризираше оние луѓе кои имаат помеѓу 1 и 30 милиони долари. Сепак, повеќето од оваа категорија се на самото дно, затоа што имаат помеѓу еден милион и пет милиони долари.

Ултра-богати се оние луѓе кои имаат повеќе од 30 милиони долари. Се разбира, кога имате толку многу пари, се поставува прашањето на што ги трошите?

Иако за многумина звучи чудно, најбогатите луѓе во светот многу пари даваат во донации. Имено, филантропијата е многу важна како за ултра-богатите, така за оние супер-богатите.

Дури 57% од ултра богаташите велат дека дарување пари за добротворни цели е еден од нивните приоритети.

Иако, во годините по рецесијата, филантропијата беше во криза, во последниве години има јасни индикации дека таа се врати на претходното ниво.

За тоа најдобро говорат и таканаречените мегаподароци. Имено, само минатата година, Џеф и Мекензи Безос дадоа 2 милијарди долари на “Еден ден фондацијата”, за бездомници. Друг познат американски милијардер, Мајкл Блумберг даде 1,8 милијарди долари на Универзитетот Џонс Хопкинс.

Најпопуларните области за давање донации од богатите се образованието, уметноста, културата и здравјето.

Сепак, по филантропијата, овие луѓе даваат огромни пари и за она што го сметаат за своја страст и хоби. Па така, многу од нив инвестираат во спортот.

Кога станува збор за американските богаташи, на прво место е голфот, потоа НФЛ, скијање, кошарка и безбол.

Нашите богаташи, исто така, голем дел од своето богатство го донираат за хуманитарни цели. Но, ниту тие не се имуни на спортот, па така најмногу инвестираат во фудбалот и ракометот, па потоа кошарката, одбојката итн.

 

Анализи

Finance Think: Зголемениот минималец нема да влијае врз работните места

Објавено

на

Владата најави дека се очекува минималната (нето) плата да се зголеми на 13.000 денари, почнувајќи од 1 јули 2019 година. Минималната плата, како инструмент на политиките, беше воспоставена во 2012 година, на тогашното ниво од 8,050 денари (6.263 денари во секторите текстил, кожа и обувки). (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Рекордна профитабилност на банките во изминатата 2018 година, но странци го собираат профитот

Објавено

на

Банките во земјава за претходната 2018 година оствариле нето-добивка од работењето во износ од 8,4 милијарди денари или околу 136 милиони евра, што во споредба со претходната 2017 година е зголемување за 27,4%, покажува најновиот годишен извештај за ризиците во банкарскиот сектор на Народната банка. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

АНАЛИЗА: Избори и кредитирање – што се случува во банкарскиот сектор?

Објавено

на

Претседателски избори, догодина редовни парламентарни избори а во 2021 та година редовни локани избори – дали сите овие последователни изборни циклуси ќе се рефлектираат и во банкарскиот сектор, конкретно врз кредитирањето и шедењето? По завршување на првиот економски квартал Народната банка ги сумираше резултатите, на месечно ниво ( март/февруари) депозитната база е зголемена за 0,4% а кај кредитирањето порастот изнесува 1.0%, пишува неделната економска анализа на Portalb.mk. Само по основ на потрошувачки кредити граѓаните во банките, на крајот од првото тромесечје должеле 1,3 милијарди евра. (more…)

Продолжи со читање
Unibanka_banner_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange