Connect with us

Форекс

На Волстрит се тргуваше внимателно, S&P 500 остана практично непроменет

Објавено

на

На Волстрит се тргуваше внимателно вчера при што индексот „S&P 500″ остана практично непроменет бидејќи инвеститорите не сакаа да преземаат ризици поради зголемените приноси на обврзници и можното зголемување на каматните стапки порано од очекуваното.

„Dow Jones” падна за 12 поени, или 0,04 проценти, на 36.087 поени, а „Nasdaq” индексот се намали за 0,04 отсто, на 15.853 поени. „S&P 500″, пак, остана речиси непроменет на 4.682 поени.

На најголемата светска берза вчера се тргуваше многу претпазливо бидејќи од една страна, пазарот е поддржан од добри макроекономски показатели, додека од друга страна е под притисок поради зголемените приноси на обврзниците бидејќи високата инфлација може да ја принуди ФЕД да ги зголеми каматните стапки наскоро.

„Волстрит е прилично фокусиран на развојот на пазарот на обврзници. Приносите на обврзниците растат, а тоа може да биде сигнал дека има голема нервоза на пазарот, дека ФЕД може да доцни со зголемувањето на каматните стапки, што би значело дека подоцна ќе мора побрзо да ги подигне, со оглед на инфлаторните притисоци”, објаснува Ед Моја, аналитичар во ОАНДА.

Минатата недела беше објавено дека потрошувачките цени во октомври пораснале за 6,2 отсто на годишно ниво, што е најмногу во последните 30 години. Со тоа, инфлацијата пет месеци по ред е над 5 отсто, што е значително над целта на американската централна банка од 2 отсто.

Инвеститорите стравуваат дека поради растот на цените на суровините и прекините во синџирите на снабдување, високата инфлација би можела да трае подолго отколку што се надеваа многумина, вклучително и ФЕД. И тоа би можело да ја принуди централната банка да ги зголеми клучните каматни стапки порано од очекуваното.

Меѓу 11-те најважни сектори на индексот „S&P 500″, вчера најмногу паднаа цените на акциите во рударскиот сектор, за 0,4 отсто, бидејќи инвеститорите стравуваат дека слабоста на кинескиот пазар на недвижности може да предизвика пад на побарувачката за метали и други суровини. материјали.

Инвеститорите оваа недела ќе се фокусираат на кварталните деловни резултати на голем број големи трговски синџири, како што се Walmart и Target, како и извештајот за прометот на трговијата на мало во октомври, кој ќе покаже колку расте американската потрошувачка.

И на европските берзи цените на акциите вчера пораснаа. Лондонски „FTSE индекс” зајакна 0,05 отсто, на 7.351 поен, додека франкфуртски DAX зајакна 0,34 отсто, на 16.148 поени, а париски CAC 0,52 отсто, на 7.128 поени.

Форекс

Кои акции на Македонска берза беа најинтересни за инвеститорите во јули?

Објавено

на

Според податоците кои ги објави Македонската берза за периодот 01.07.-31.07.2022 година вкупниот промет изнесува 430.542.437 денари и бележи благ пораст од 0,97% во однос на претходниот месец јуни. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Изработката на првите банкноти се одвивала рачно, симболите го отсликуваат нашето културно-историско минато

Објавено

на

Секој симбол на македонската банкнота си има свое посебно значење и ја отсликува нашата историја со која можеме да се гордееме. За изработката на првите бонови беше потребно многу време. Имав многу непроспиени ноќи, но и голема одговорност, вели дизајнерот на првите македонски пари Борче Тодороски за „МИА”. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Како влијаеше одлуката на ФЕД за зголемување на каматните стапки врз инвеститорите на Волстрит!?

Објавено

на

На њујоршки Волстрит во средата берзанските индекси силно пораснаа, откако американската централна банка Federal Reserve (ФЕД) ги зголеми клучните каматни стапки како и што се очекуваше, а нејзиниот претседател Џером Пауел порача дека во иднина темпото на растот на каматите би можело да биде забавено. (more…)

Продолжи со читање


Популарно