Connect with us

Форекс

На Азиските берзи зголемени цени на акциите, доларот ослабна по високиот раст изминатиов период

Објавено

на

На повеќето азиски берзи, цените на акциите се зголемија денеска, како и на Волстрит претходниот ден, а инвеститорите беа охрабрени од дополнителен стимулативен пакет за јапонската економија вреден рекордни 490 милијарди долари.

Азиско-пацифичкиот берзански индекс MSCI, без јапонскиот, порасна за 0,3 отсто околу 7 часот наутро, но се уште е на пат за неделна загуба. На токиската берза индексот Никеи зајакна за 0,4 отсто, додека цените на акциите во Австралија, Шангај и Јужна Кореја пораснаа меѓу 0,2 и 0,8 отсто. Во Хонг Конг, пак, тие паднаа за повеќе од 1 процент.

Азиските инвеститори се охрабрени од новиот стимулативен пакет во Јапонија во вредност од рекордни 490 милијарди долари, со кој новиот премиер Фумио Кишида има намера да го ублажи влијанието на кризата со корона врз третата по големина светска економија.

Поддршка на пазарот обезбедува и вчерашниот рекорден опсег на индексот S&P 500 на Волстрит, како и Nasdaq, благодарение на подобрите од очекуваните квартални деловни резултати од малопродажните синџири Macy’s и Kohl’s.

И на девизните пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути намали вредност.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест најважни светски валути, се движи околу 95,62 поени, додека во средината на неделата беше над 96 поени. Во исто време, курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна од повеќе од 114,90 јени, највисоко ниво во речиси пет години, на 114,35 јени.

Американската валута ослабе и во однос на европската, достигнувајќи ја цената на еврото до 1,1355 долари, откако вчера падна на 1,1263 долари, ново најниско ниво од јули минатата година.

Цените на нафтата, пак, закрепнуваат, откако кон средината на неделата паднаа на најниско ниво во последните шест недели.

На лондонскиот пазар цената на барелот зајакна за 0,10 отсто, на 81,42 долари, додека на американскиот пазар барелот поскапе за 0,15 отсто на 79,12 долари.

Форекс

Руската рубља ќе стане официјална валута во дел од украинските градови

Објавено

на

Градот Херсон во јужниот дел на Украина, за кој Русија тврди дека е под нејзина контрола, ќе премине кон користење на рубљата од 1-ви мај, објавија руски државни медиуми. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Доларот опасно му се приближува на еврото!

Објавено

на

Еврото утринава падна на најниско ниво во последните пет години од 1,05890 долари, откако руски „Газпром” соопшти дека ќе го прекине снабдувањето со гас за Полска и Бугарија. Падот под 1,06 долари за прв пат по пет години во однос на генерално силниот американски долар доаѓа поради зголемената загриженост околу енергетската безбедност и забавувањето на растот во Кина и Европа. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Злато има, но нема кој да го купи!?

Објавено

на

Започнувањето на конфликтот помеѓу Русија и Украина предизвика висок пораст на цената на нафтата, но покрај нафтата, висок пораст бележи и најблагородниот метал – златото. (more…)

Продолжи со читање


Популарно