Connect with us

Форекс

Најтргувани акциите на Окта и Тетекс

Објавено

на

На последниот ден за тргување на македонската берза најтргувани беа акциите на Окта АД Скопје, кои забележаа раст од 1,58 проценти, пред акциите на Тетекс АД Тетово кои забележаа раст од 1,23%.

Мал пораст имаше и кај акциите на макпетрол АД Скопје од 0,22%.

Според официјалниот среден курс на Народната банка на Македонија, денеска денарот спрема еврото има вредност од 61.4942 денари.

Курсот на денарот спрема доларот денеска е на ниво од 56.2207 денари, британската фунта изнесува 69.4771 денари, додека пак швајцарскиот франк е 56.6036 денари.

Форекс

Wall Street одговори со рекорд на инаугурацијата на Бајден!

Објавено

на

Акциите на најпознатата светска берза во Њујорк (Wall Street) се на рекордно ниво поради охрабрувачките извештаи за приходите на акционерите и поради оптимизмот дека новото раководство во Вашингтон ќе значи поголема поддршка за економијата, која е во голема тешкотија поради пандемијата на Ковид-19. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Руската рубља е најпотценета валута во светот!?

Објавено

на

Британскиот неделник „The Economist“ ја прогласи руската рубља за најпотценета валута во светот. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Доларот повторно паѓа, цената на нафтата расте

Објавено

на

На девизните пазари, вредноста на доларот во однос на кошницата со валути нагло oпадна. (more…)

Продолжи со читање

Популарно