Connect with us

Анализи

Најпреценети и најпотценети валути

Објавено

на

Кинескиот јуан, според методологијата за пресметување на вредноста на валутите на Дојче банк, во моментов е најскапоцената валута во светот.

Нивниот метод ја комбинира валидноста на вредноста во капиталните и трговските текови (вклучувајќи го и паритетот на куповната моќ), што, според нив, обезбедува поцелосна слика од проценката на секој од овие показатели. Дојче Банк уверува дека нивната методологија дава добар увид во прогнозите за идните долгорочни валутни вредности, пишува српскиот Вечерен лист.

По јуанот, највредните валути се тајландскиот Бахт, јужнокорејскиот Вон и чешка Круна. Меѓу неоправданите собири се американскиот долар и еврото. На другиот крај од спектарот, најевтина и најпотценета е турската лира, мексиканските и колумбиските пезоси, а е ефтини се и шведска круна, британската фунта и швајцарскиот франк.

Анализи

АНАЛИЗА: Штедењето стабилно – во банките на книшки има вкупно 5,8 милијарди евра

Објавено

на

Со просечни стапки на раст на депозитите од осум отсто годишно, штедењето во земјава достигна 55% од Бруто домашниот производ. Според последните податоци, во банките и штедилниците вкупната депозитна база изнесува 5,8 милијарди евра. Она што охрабрува и ја потврдува довербата во домашната валута е порастот на денарското штедење, смета гувернерката Анита Ангеловска – Бежоска. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

АНАЛИЗА: За станбени и потрошувачки кредити граѓаните должат скоро 2 милијарди евра

Објавено

на

Историските стапки на раст на кредитирањето од 39% нема да се повторат, но догодина и следните години кредитирањето ќе биде стабилно,  со просечни стапки на раст од 8,4%. Во моментов вкупната кредитна изложеност на банките и на штедилниците изнесува 5 милијарди евра додека вредноста на вкупните штедни влогови изнесува 5,8 милијарди евра. На крајот од септември салдото на сомнителни и спорни побарувања е 251 милион евра. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Еуролинк осигурување додели 30 стипендии за студентите од Правниот факултет „Јустинијан Први“ во вкупна вредност од 1.600.000 денари

Објавено

на

Вчера вечерта се одржа 5-тото јубилејно доделување на Еуролинк стипендиите. Беа доделени 30 стипендии за најдобрите студенти од Правниот факултет „Јустинијан Први“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје за учебната 2018/2019 година во вкупна вредност од 1 600 000 денари. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange