Connect with us

Криптовалути

Најпознатата криптовалута биткоин ќе достигне вредност од 100.000 долари до крајот на годината?

Објавено

на

Компанијата „Tesla“ купи биткоини во вредност од 1,5 милијарди долари, а Брендон Минц извршен директор на „Биткоин депото“, верува дека ова ќе ги охрабри и другите компании да вложуваат во биткоини.

Тој дури изјави дека биткоинот ќе достигне цена од дури 100.000 долари до крајот на тековнава година.

За Минц, Илон Маск го премести само првото домино по ред што ќе „лансира“ биткоин оваа година и пошироко.

Во понеделникот, „Tesla“ објави информација за набавка на биткоин, прва компанија со таа големина. Биткоинот порасна за 22 проценти во рок од 24 часа по објавата. Исто така, Извршниот директор на „Tesla”, милијардерот Илон Маск, претходната недела на својот профил на Твитер додаде хаштаг # биткоин, со што ја стимулираше цената на најпознатата криптовалута.

„Мислам дека ќе се создаде ефект на домино како што одминува времето и написите во медиумите зборуваат за големи имиња кои инвестираат во биткоин“, изјави Минц за „Business Insider“.

Тој исто така, изјави дека компаниите што купуваат биткоин можат да очекуваат скок на цената на нивните акции, што ќе повлече и други компании да купуваат биткоини.

Криптовалути

Која е причината за високиот пад на вредноста на биткоинот?

Објавено

на

Цената на Биткоин падна за дури 15 проценти во неделата откако пред само неколку дена постигнa нова рекордна вредност од 65.000 долари. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

НБА гигант ќе исплаќа плати во биткоини

Објавено

на

Играчите и тренерите на НБА кошаркарскиот тим, Сакраменто Кингс ќе можат да ги примаат своите плати во биткоини, објави сопственикот на клубот. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Пазарната капитализација на криптовалутите се ближи до рекордни 2 трилиони долари

Објавено

на

Пазарната капитализација на сите криптовалути денес за прв пат се приближи на нивото од рекорни два трилиони (2.000 милијарди) долари. (more…)

Продолжи со читање
Популарно