Connect with us

Форекс

Најмоќната берза во пад петти ден по ред

Објавено

на

На Волстрит во понеделникот берзанските индекси паднаа петти ден со ред, при што „Dow Jones” потона, бидејќи вложувачите стравуваат дека агресивното зголемување на клучните каматни стапки на американската централна банка Federal Reserve (Fed) ќе ја турнат економијата во рецесија.

И на повеќето европски берзи цените на акциите паднаа во текот на вчерашниот ден. Лондонскиот „FTSE” индекс зајакна за 0,03 проценти на 7.020 поени, меѓутоа паднаа франкфуртскиот „DAX” за 0,46 отсто на 12.227 поени и парискиот „CAC” за 0,24 проценти на 5.769 индексни поени.

Во Њујорк индексот „Dow Jones” се намали за 1,11 проценти на 29.260 поени, додека „S&P 500″ ослабе за 1,03 проценти на 3.655 поени, а „Nasdaq” индекс за 0,60 отсто, на 10.802 индексни поени.

Откако во петокот индексите „S&P 500″ и „Nasdaq” паднаа во таканаречената област на „мечката“, 20 проценти под своето рекордно ниво, во текот на вчерашниот ден во таа област им се придружи и „Dow Jones”.

Падот на овие индекси пет последователни дена е последица на стравувањето на вложувачите дека агресивното заострување на монетарната политика на ФЕД да ја турне економијата во рецесија.

Минатата седмица ФЕД веќе третпат во низа ги зголеми каматите за 0,75 процентни поени, на распонот од 3 до 3,25 проценти, што е нивно највисокото ниво од 2008 година. А челниците на ФЕД порачаа дека и натаму ќе ја зголемат цената на парите со цел да се намали инфлацијата од највисоките нивоа по повеќе од 40 години.

Меѓутоа, агресивните планови на ФЕД за сузбивањето на инфлацијата на целните 2 проценти ќе потрае со години, ќе го забави растот на економијата и ќе ја зголеми невработеноста, покажуваат проекциите на американската централна банка. На пазарите овие денови најмногу се шпекулира колку ФЕД натаму може да ги подигне каматите.

Поради тоа, вложувачите стравуваат дека досега најагресивното зголемува на каматите на ФЕД во историјата ќе ја турнат економијата во подлабока рецесија. Технички американската економија веќе е во рецесија, имајќи ги предвид последните две тримесечја падна на квартално ниво, но засега таа рецесија е плитка.

Форекс

Кои акции на Македонска берза беа најинтересни за инвеститорите во март?

Објавено

на

Според податоците кои ги објави Македонската берза за периодот 01.03.-31.03.2023 година вкупниот промет изнесува 496.838.797 денари и бележи енормен пораст од 124,40% во однос на претходниот месец февруари. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Руската рубља ја губи вредноста – падна на 11-месечен минимум во однос на доларот

Објавено

на

Руската рубља падна на најниско ниво во последните 11 месеци во однос на американскиот долар и еврото. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Проширување на котација на државни обврзници во вредност од 2,1 милијарди денари

Објавено

на

Македонска берза АД Скопје ја известува јавноста дека согласно Барањето бр.15-2790/1 од 29.03.2023 година и Барањето бр.15-2160/1 од 08.03.2023 година од страна на Министерството за финансии на Република Северна Македонија за котација на државни обврзници, почнувајќи од денес (04.04.2023 година) на Официјалниот пазар на подсегментот Берзанска котација ќе бидат примени на котација државните обврзници со следните карактеристики: (more…)

Продолжи со читање

Популарно