Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Најмоќните жени во банкарскиот сектор за 2017

Објавено

на

Најмоќните жени во банкарството ги преобликуваат не само нивните институции, туку и нивната индустрија. И секоја го прави тоа на свој уникатен начин. Американскиот портал, The American Banker, секоја година прави листа на намоќните банкарки.

Кети Бесант, главен оперативен и технолошки директор на Банката на Америка е на врвот на нашето рангирање оваа година, како одраз на зголемената важност на технологијата во деловната стратегија во целото банкарство и нејзиното раководство за прашања кои се клучни за начинот на адаптација на индустријата на дигиталната револуција.

Кети Бесант

Елен Алемани е познато лице во банкарскиот сектор. Иако неколку години се одвои од банкарството, се враќа како претседател и извршен директор на CITI Group.

Надита Бакши ја започнува својата втора година како претседател и извршен директор на Банката на Западот, единица на францускиот банкарски гигант БНП Парибас.

Хана Гроув, Тереза ​​Таннер и Бет Џонсон исто така се новодојдени во најмоќната женска ранг-листа. Таннер,  главен административен офицер и заменик претседател  на Fifth Third Bank , го надгледува брендирањето, новите рекламни кампањи и бенефициите за новите вработените. Но, можеби најинтересно е како таа ја предводеше единствената иницијатива која има за цел да ги задржи новите мајки да не ја напуштат компанијата – која нуди бесплатна помош за бремените вработени и оние со деца до една година. Одлуката да им се помогне на новите мајки беше одговор на реалноста дека жените честопати се откажуваат од работaта за да се грижат околу нивните деца.

Тереза Таннер

Џонсон е главен маркетинг офицер и раководител на стратегијата за потрошувачи за новата Независна Граѓанска Финансиска Групација, каде што гради база на податоци за да ги подобри услугите кон клиентите.

Во рангирањето, исто така, се наоѓаат долгогодишните познати имиња како што се Маријан Езеро и Санди О’Коннор од JPMorgan Chase, Барбара Дезоер и Џејн Фрејзер од Ситигруп и Дајан Рејес од ХСБЦ.

 

Останато

Journey to Audit Challenges – Професионален едукативен настан во организација на Здружението на внатрешни ревизори и Институтот на овластени ревизори

Објавено

на

Во интерес на заедничката соработка и промоцијата на професиите интерна и екстерна ревизија, Здружението на внатрешни ревизори и Институтот на овластени ревизори организираа професионален едукативен настан со наслов The Journey to Audit Challenges/Во чекор со предизвиците на ревизијата, кој се одржа во хотелот „Холидеј Ин“. Настанот претставуваше исклучителна можност за професионално усовршување, дискусија за улогата на интерната и екстерната ревизија во заштитата на интересите на акционерите и заинтересираните страни, како и дискусија за квалитетот на финансиското известување и интерните контроли со претставниците на ревизорската професија, финансиската и деловната заедница и регулаторните институции. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Вештачката интелигенција ќе остави 10 милиони банкари без работа до 2030 година

Објавено

на

Студијата на IHS Markit предвидува дека Вештачката интелигенција (AI – Artificial Intelligence) ќе им заштеди 300 милијарди долари на банките до 2030 година, истовремено оставајќи околу десет милиони банкари без работа. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Иванка Трамп: Jа одбив понудата за работа во Светска банка

Објавено

на

Советничката во Белата куќа, Иванка Трамп, во интервју за AP, објасни дека одбила работа како шефица во Светска Банка бидејќи е среќна со нејзината сегашна функција во администрацијата, пренесува Independent. (more…)

Продолжи со читање
project

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange