Connect with us

Странски банки

Најголемите светски банки се лоцирани во Кина, HSBC најголема во Европа

Објавено

на

Најголемите светски банки се лоцирани во Кина, покажува ранг листата на магазинот „The Banker“.

Industrial & Comercial bank of China“, со седиште во Пекинг е најголемата банка во светот во однос на средствата, депозитите, бројот на клиенти и вработени. Таа, исто така, е рангирана на првото место според капиталниот обем на „Tier 1”. Средствата на „Industrial & Comercial bank of China” надминаа 4,3 трилиони долари на крајот на 2019 година.

China Construction Bank” и „Agricultural Bank of China” се на второто и третото место, а четврта е „Bank of China“.

На листата на „The Banker” според „Tier 1″ стапката на капитал следат американските банки „JPMorgan Chase” на петтото, „Bank of America” на шесто, „Wells Fargo” на седмо и „Citigroup” на осмо место.

Дури на деветтото место е најголемата европска банка, британската „HSBC Holdings”.

На листата на најголеми европски банки според истите критериуми, „HSBC Holdings” ја следи француската „Credit Agricole”, по што следат „BNP Paribas”, „Banco Santander” и „Grouppe BPCE”.

„Barclys” се рангираше пред „UniCredit” на шестото место, осма е „Credit Mutuel”, а топ 10 ги заокружуваат „Societe Generale” и „Deutsche Bank”.

„UniCredit” (на седмо место во Европа и на 29-то во светот) подобро е рангирана од нејзината италијанска конкурентска, „Intesa Sanpaolo bank” која е на 15-то место на европската листа, а 39-та во светот.

Руската „Sberbank”, 27-та во светот, го задржа првото место меѓу најголемите банки во Централна и Источна Европа.

The Banker“, во сопственост на „Financial Times”, е водечки светски банкарски и финансиски ресурс, кој се чита во повеќе од 180 земји. Списанието годишно објавува список на топ 1.000 светски банки, препознавајќи ги глобалните лидери во индустријата според нивните достигнувања. Банките се проценуваат според Tier 1 капитал, средства, коефициент на капитал/средства, раст на реална добивка, профит на просечен капитал и поврат на средства.

Странски банки

ЕБОР ја намали прогнозата за раст на македонската економија

Објавено

на

Европската банка за обнова и развој ја намали прогнозата за економски раст за Македонија за 0,3 проценти. Во последниот извештај за регионалните економски состојби, ЕБOР за Македонија ја намали прогнозата од 3% на 2,7% економски раст. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Светска банка: Со трговската диверзификација и отвореност до подобри работни места, поголем економски раст во Северна Македонија

Објавено

на

Недостигот на трговска диверзификација и концентрацијата на извозот ја ограничуваат улогата на трговијата во економијата на Северна Македонија, со стапки на раст континуирано под оние на ЕУ и другите земји од Западен Балкан. Доколку сака да создаде квалитетни работни места, да ја намали сиромаштијата и да го подобри животниот стандард на луѓето, економијата на земјата треба да стави поголем акцент на трговската диверзификација и отвореност, забележува меѓу другото новиот извештај на Светска банка, Стратегија за трговска политика 2.0 за Северна Македонија што беше презентиран денеска во Скопје. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Швајцарската централна банка ја зголеми референтната каматна стапка за 0,75 процентни поени

Објавено

на

Швајцарската централна банка ја зголеми референтната каматна стапка за 0,75 процентни поени, што е второ зголемување во претходните 15 години. (more…)

Продолжи со читање

Популарно