Connect with us

Криптовалути

Најголемите кражби на криптовалути во историјата

Објавено

на

Како што расте популарноста на криптовалутите, така се зголемува и бројот на хакери чија мета се нивните замени на берза. Во 2017 година била пријавена загуба од околу 266 милиони долари како резултат на безбедносни упади и кражби. Како и да е, само во првата половина од оваа година било пријавено дека е украдена тројно поголема сума при замени на валутите.

На почетокот од јули компанијата за безбедност на блокчејн, „Чипер Трејс“, пријави дека 731 милион долари биле украдени само оваа година од криптозамени.

– Овие кражби не се само чести, туку стануваат и значително повредни – истакна Нејт Вајтхал.

Ова се некои од најплодните криптокражби во историјата.

„Коинчек“

Во јануари хакерите најдоа дупка во размената на „Коинчек“ што им овозможи да украдат криптовалути во вредност на околу 530 милиони долари. Во кражбата беше пробиена само помалку познатата крптовалута НЕМ, а од „НЕМ фондејшн“ истакнаа дека хакерскиот напад не е поврзан со безбедноста на криптовалутата. Оттаму вината ја префрлија кај „Коинчек“ и рекоа дека ситуацијата е резултат на релаксираните безбедносни мерки. Сега „Коинчек“ ја има репутацијата на жртва на најголемиот хакерски напад над криптозамената.

„Мт. Гокс“

Сѐ до нападот на „Коинчек“, кражбата на берзата „Мт. Гокс“ беше најголемата криптокражба во историјата. Тоа сѐ уште е најголемата кражба на биткоини. „Мт. Гокс“ беше криптоберза лоцирана во Токио, Јапонија. Меѓу 2013 и 2014 година таа раководеше со повеќе од 70 отсто од светските трансакции на биткоини. За жал, во февруари 2014 година прогласи банкрот.

Хакерот украде околу 850.000 биткоини кои во тој момент вредеа 450 милиони долари. Дополнително, ова беше околу 6 отсто од сите биткоини во тоа време. Значи, кога се случи кражбата, ова беше значаен дел од вкупниот криптопазар. Двесте илјади од биткоините беа повратени, но останатите беа засекогаш загубени.

ДАО

ДАО е скратеница за Децентрализирана автономна организација, а беше основана на 30 април 2016 година и беше многу популарна, па стана најголемата „краудфандинг“ организација во историјата.

Уште на почетокот некои луѓе изразија загриженост во врска со безбедноста на ДАО и сугерираа дека може да биде ранлива на напади. Покрај тоа, таа собра повеќе од 150 милиони долари од 11.000 члена – многу повеќе отколку што создавачите замислуваа.

На 12 јуни 2016 година Стивен Туал, еден од создавачите, истакна дека во кодот бил пронајден баг, но нагласи дека тоа нема да ги загрози фондовите на ДАО. За жал, не беше во право. Додека тимот да го идентификува багот и да почне да го решава проблемот, хакерот веќе си ја вршеше својата работа.

До 18 јуни, помалку од една недела по соопштението, хакерот успеа да исцеди повеќе од 3,6 милиони етер-токени, односно околу 70 милиони долари. Ова доведе до пад на етериумот од 20 на 13 долари.

Криптовалути

Лудиот пад на биткоинот продолжува, заедно со другите криптовалути

Објавено

на

Според експертите, зад големиот пад што започна во средата, не постои очигледен катализатор, а единствената теорија која би можела да објасни остриот пад на вредноста е воведувањето на процесот на регистрација на популарната размена на биткоини на ShaceShift која ги исплаши корисниците.

(more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Турција со најмногу сопственици на биткоин

Објавено

на

Лани во декември, еден биткоин се проценуваше на вредност од речиси 20.000 долари. До крајот на јули годинава, цената на дигиталната валута изнесуваше нешто повеќе од 8.000 долари. Моментално цената на еден биткоин е нешто под 7.000 долари.

Според едно истражување во август 2018 година, учествувале вкупно 14.828 испитаници од 15 држави. Испитаниците на прашањето дали поседуваат биткоини, одговарале исклучиво со “да„ или “не„.

Турција е државата со најголем број сопственици на биткоини. Поточно 18% од испитаниците во Турција поседуваат биткоин.

После неа следи Романија со 12%, Полска со 11%, Шпанија со 10% и Чешка со 9%. Холандија и Австралија со 7% и Британија и Франција со 6%.

Првите очекувања на истражувачите биле дека биткоинот најзастапен ќе биде во Соединетите Американски Држави. Но, само 8% од испитаниците поседуваат биткоин. Исто како и во Австрија, Германија и Италија.

Холандија и Австралија со 7% и Британија и Франција со 6%. После нив се наоѓа Белгија со 5%. Најмал процент има во Луксембург со 4%.

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот повторно доживеа пад

Објавено

на

Откако минатата недела вредноста на криптовалутите стабилно растеше, вчера за само еден час вредноста на биткоинот падна за 300 долари. Други валути кои доживеаа пад се етереум и рипл. Утрово, биткоинот доживеа пад од цели 1000 долари.

Додека вредноста на биткоин падна за 12%, тој не беше најсилно погоден од ненадејниот пад. Вредноста на етереумот и рипл, како и биткоин кеш и ЕОС паднаа за 20%.

„Цената на биткоинот расте во последните неколку месеци, но ако сум на ваше место би бил претпазлив со инвестирањето во оваа криптовалута. Може да бидеме оптимисти за она што е пред нас бидејќи има многу добри вести за развојот на биткоинот, но ќе треба да помине уште некое време за сите тие промени да влијаат на вредноста“, вели Оливер Ајзакс, експерт во полето на криптовалутите.

Кон крајот на минатата година вредноста на биткоинот порасна до 20.000 долари за еден токен, но во 2018 година работите не се толку сјајни, иако цената на оваа криптовалута се стабилизираше на околу 7.000 долари за токен.

 

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250
[ccpw id="39761"]

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange