Connect with us

Останато

Најголемиот фонд во светот забележа загуба на инвестициите во вредност од 21,27 милијарди долари

Објавено

на

Норвешкиот пензиски фонд или т.н. фонд за стабилизација објави дека во првата половина на 2020 година забележал загуба на инвестициите од 188 милијарди норвешки круни (21,27 милијарди долари), како резултат на падот на вредноста на акциите и портфолиото на недвижностите за време на пандемијата на коронавирусот.

Најголемиот фонд во светот инвестира во секторот на нафта и гас за исплата на пензии на норвешки државјани и моментно управува со средства во вредност од вкупно 1,150 милијарди долари, трипати поголем од домашниот БДП.

Тековната вредност на фондот одговара на околу 214 илјади долари заштеди во пензија за секој граѓанин на Норвешка.

Фондот има удели во околу 9.200 компании од целиот свет и поседува 1,5 проценти од сите акции котирани на берзите. Инвестира и во обврзници и недвижнини. Во 2019 година, фондот оствари рекордни 180 милијарди приходи од профит благодарение на силниот раст на берзата.

Во првите шест месеци од оваа година, владиниот пензиски фонд „Глобал“ оствари негативен поврат на инвестицијата, од минус 3,4 проценти, што е еквивалентно на загуба од 188 милијарди круни (21,3 милијарди долари).

 

Приносите во портфолиото на берза паднаа за 6,8 проценти, со најголем пад, за 33,1%, забележани од акциите на нафтените компании, како резултат на падот на цената на нафтата. Најголем пораст на приносот, за 14,2 проценти, оствари фондот на акциите на технолошките компании.

Владата повлече 167 милијарди круни од фондот во првата половина од годината за поддршка на домашната економија за време на пандемијата. Во текот на целата минатата година, фондот забележа нето-прилив од 18 милијарди круни.

Останато

ММФ: Украина може да ја избегне хиперинфлацијата, најважен е тајмингот на помошта

Објавено

на

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, денеска изјави дека „станува пооптимистична” дека договорот меѓу седумте најголеми светски економии од Г7 за обезбедување нови буџетски средства за Украина ќе и помогне на земјата да избегне хиперинфлација. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје кај граѓаните вратени 491,5 милиони денари

Објавено

на

Управата за јавни приходи (УЈП) соопшти дека преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје од годинава на граѓаните им вратени вкупно 491,5 милиони денари. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Инфлацијата во ЕУ во април изнесувала 8,1%, во еврозоната 7,4 проценти

Објавено

на

Потрошувачките цени во Европската унија во април се зголемиле за 8,1% на годишно ниво од 7,8 проценти во март, покажуваат денешните конечни податоци на Евростат. (more…)

Продолжи со читање


Популарно