Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Анализи

Највисоки девизни резерви во последните две години

Објавено

на

За над 32 милиони евра пораснале девизните резерви во јуни годинава споредено со претходниот месец.

На крај на јуни резервите изнесуваат 2, 642 милијарди евра, додека на крајот на мај биле 2,610 милијарди евра.

Според денешните податоци растот на резервите е кај ставка валути и депозити.

Минатата година, истиот месец девизните резерви изнесувале 2,4 милијарди евра или за дури 200 милиони евра помалку.

По години на вакво ниво девизите резерви не биле од август 2016 година. Имено на крај на 2017 година изнесува 2,33 милијарди евра.

На крајот на 2016 година биле 2,613 милијарди евра, но во август и септември се над 2,65 милијарди евра. Во 2015 година во декември биле 2,261 милијарди евра.

Анализи

АНАЛИЗА: Зошто Тевдовски не го истрча финансискиот маратон до крај?

Објавено

на

Драган Тевдовски е омилен професор помеѓу студентите на Економскиот факултет. Во меѓувреме одлучи да се обиде и во политиката како Министер за финансии. Тој успеа за мошне краток временски период во Министерството за финансии да собере тим од доверба, кој ќе биде подготвен за спроведување на крупни и не толку популарни мерки кои ќе ја стабилизираат финансиската слика во државата. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

АНАЛИЗА: Кој ќе добие максимален поврат на ДДВ!?

Објавено

на

Премиерот Зоран Заев заедно со министерот за финансии Драган Тевдовски и директорката на УЈП, Сања Лукаревска, вчера го најавија стартот на проектот за поврат на 15 отсто од ДДВ кај граѓаните којшто ќе стартува од 1 јули. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

5 практични совети за намалување на потрошувачката на хартија

Објавено

на

Хартијата е еден од најраспространетите и најчесто употребуваните потрошувачки материјали во светот, и покрај растот во употребата на електронските средства за комуникација (интернет, компјутер, маил, телефон…).  (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange