Connect with us

Останато

Најбогатиот човек на светот изгуби 10 милијарди долари за еден ден

Објавено

на

Основачот на „Amazon” и најбогатиот човек на светот Џеф Безос во петокот изгуби 9,5 милијарди долари, според „Forbes”.

Акциите на компанијата паднаа за 5%, иако еден ден претходно тие објавија подобри финансиски резултати од очекуваните за последниот квартал.

Голема загуба претрпе и поранешната сопруга на Безос, Мекензи Скот, која доби 4% од акциите на „Amazon” од разводот – 3,3 милијарди долари.

Според последните податоци, двајцата имаат 179,4 милијарди долари и 57,8 милијарди долари.

При објавување на резултатите за третиот квартал, „Amazon” ја предвиде очекуваната продажба за тековниот четврти квартал на 2020 година.

Тие предвидуваат продажба од 112 до 121 милијарда долари, што би претставувало годишно зголемување од 28-38%, како и првиот квартал за „Amazon”, во кој компанијата ќе ја премине границата од 100 милијарди долари.

Тековниот врв е за продажба од 96,1 милијарди долари.

Криптовалути

Милијардерите ПРОТИВ биткоинот – по Бил Гејтс и Чарли Мунгер ја нападна напознатата криптовалута: “Не знам што е полудо, биткоин или Тесла”

Објавено

на

Легендарниот инвеститор Чарли Мунгер, долгогодишен деловен партнер и соработник на Ворен Бафет, деновиве гласно размислуваше за акциите на „Tesla” и за најпознатата криптовалута биткоинот. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Организирана една од најголемите обуки за Спречување перење пари и финансирање тероризам

Објавено

на

На 03.03.2021 година Едулактика ја организираше една од најголемите обуки за СППФТ. На обуката присуствуваа повеќе од 50 учесници од банки и штедилници во Република Северна Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Сите мостови од евро банкнотите се наоѓаат во градот Ротердам

Објавено

на

Во моментите кога се креираше еврото како монетарна валута за територијата на Европа, Европската банка го ангажирна австријанецот Роберт Калин да ги дизајнира евро банкнотите, но под услов сите мотиви да бидат измислени. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно