Connect with us

Лични финансии

Начини за работење од дома

Објавено

на

Благодарение на интернетот, има многу начини на кои можеме да направиме дополнителни пари од дома. Всушност, правењето пари онлајн од удобноста на вашиот дом, без разлика каде живеете, е многу полесно отколку што повеќето претпоставуваат. Тоа е ако барате да извлечете понуда од денешната огромна палета на бескрајни понуди, пробни програми и продажни инки кои изгледаат да се појавуваат насекаде каде што ќе се свртиме.

Тоа има тенденција навидум да ги комплицира работите. Но, целиот процес, особено ако имате идеја точно што сакате да направите, воопшто не е тешко. Онлајн пазарот е толку голем што за секого има место, и секој може да чекори по својот пат. Сепак, постојат неколку јасни патеки. На крајот од денот, сето тоа се сведува на она што се вашите цели и колку сте во потрага да го автоматизирате вашиот приход.

Ние направивме листа која можеби ќе ве инспирира да започнете да работите од дома:

  • Станете виртуелен асистент.
  • Продавајте на eBay или Craigslist.
  • Тргувајте со криптовалути.
  • Држете часови онлајн.
  • Продавајте услуги на Fiverr.
  • Издавајте соба на Airbnb.
  • Лансирајте свој блог.
  • Менаџирајте со социјални медиуми.

Овие идеи можете да ги искористите и за екстра приходи во вашиот живот, но и како примарна работна активност.

Лични финансии

3 митови за кредитните картички во кои сите веруваме

Објавено

на

Кредитните картички, како и секој финансиски производ, изгледа дека создаваат одредена количина на анксиозност кај луѓето. Постојат митови и гласини кои се раширени околу тоа како да се потрошат пари со кредитна картичка и кога да се исплатат. За жал, некои од овие митови за кредитни картички може да му предизвикуваат на вашиот паричник – и вашиот кредитен рејтинг – повеќе штета отколку добро. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

6 совети за подобро користење на кредитна картичка

Објавено

на

Повеќето луѓе се согласуваат дека користењето на кредитна картичка за плаќање за секојдневни купувања е паметна идеја. Впрочем, кредит е безбеден, удобен и наградува. Плус, ако сте одговорни, исто така ќе се изгради цврста кредитна оценка. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Ако сте толку паметни, зошто не сте богати? Изгледа тоа е само шанса.

Објавено

на

Најуспешните луѓе не се најталентираните, само најсреќните, потврдува новиот компјутерски модел за  создавање богатство. Имајќи го ова во предвид, можеме да максимизираме поврат од многу инвестиции. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange