Connect with us

Останато

Нафтата за осум месеци ќе достигне цена од 120 долари за барел

Објавено

на

Американскиот банкарски гигант „Bank of America“ предвидува дека цената на нафтата „брент“ ќе достигне 120 долари за барел, пренесува „Bloomberg“, повикувајќи се на извори од банката.

Банкарските аналитичари од „Bank of America“ очекуваат цената на суровата нафта од типот „брент“ да се зголеми на 120 долари за барел до крајот на јуни 2022 година.

Досега неколку трговци со нафта изјавија дека цената од 100 долари за барел е се поблиску. Ова се случува во услови на силна побарувачка, која ја надминува понудата, и забавување на инвестициите во нови извори на производство, што се заканува да овозможи пресушување на резервите.

Во исто време, зголемувањето на побарувачката за бензин, како и обновувањето на дестилатите како што се дизелот и авионското гориво, плус ограничувањата на капацитетот за рафинирање, би можеле да го забрзаат растот во 2022-ра година, додаваат аналитичарите.

Во меѓувреме, сортата Брент повторно се приближува до прагот од 85 долари за барел. За време на тргувањето на Волстрит во понеделникот, неговите фјучерси пораснаа за 0,9% до 84,48 долари за барел.

Американската сорта „WTI“, пак, додаде 0,2% на својата цена на 83,72, намалувајќи ја разликата со Брент.

Останато

Претседателот на ССК, Ангелоски од Војводина: „Зелен навигатор“ ќе обезбеди фонд за зелени проекти на Западен Балкан

Објавено

на

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Трајан Ангелоски и потпретседателот проф. д-р Орце Симов остварија посета на Покраинската влада на Војводина, каде беа дел од настан на високо ниво за претставување на асоцијација „Зелен навигатор на Западен Балкан“. Ангелоски е член на Управниот одбор на „Зелен навигатор“ кој е воспоставен како единствена иницијатива на јавниот и приватен сектор основана со цел да ја забрза регионалната трансформација на економијата и локалната заедница кон климатска одржливост. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ЕБОР со милијарда евра помош за Украина

Објавено

на

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) собра една милијарда евра помош за Украина на годишното генерално собрание неделава, соопшти претседателката Одил Рено – Басо. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Се одржа финалето на Европскиот квиз на парите

Објавено

на

Учениците Матеја Талеска и Дино Дановиц, од СУГС „Joсип Броз Тито“, под менторство на професорката Емилија Величкова, беа наши претставници на финалето на Европскиот квиз на парите, коешто се одржа денеска преку електронска платформа. (more…)

Продолжи со читање


Популарно