Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Намалените проценки за раст на еврозоната ја срушија вредноста на еврото

Објавено

на

Поради намалените проценки на растот на еврозоната и одлуката на Европската централна банка (ЕЦБ), каматните стапки да останат непроменети, еврото значително ослабе на девизните пазари минатата недела.

Неговиот девизен курс  на почетокот на неделава падна во однос на американскиот долар на 1.1230 долари, додека во петокот се затвори на 1.1240 долари.

Под притисок е и британската фунта поради неизвесноста околу Брегзит. Благодарение на тоа, индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест најважни светски валути, започна на 97,40 поено оваа недела, додека на завршниот пазар во петокот беше 97,34 поени.

Курсот на доларот во однос на јапонската валута е стабилен, околу 111,15 јени, колку што беше и во петокот на затварањето.

Останато

Никола Поповски нов главен извршен директор на Македонска банка за поддршка на развојот

Објавено

на

Македонска банка за поддршка на развојот АД Скопје преку соопштение на Македонска берза ја информираше јавноста дека г-дин Никола Поповски е избран за нов ВД Главен извршен директор и член на Управниот одбор на Банката. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Нова филијала на Тиго Фајнанс отворена во населба Ченто

Објавено

на

Денеска во населбата Ченто, Тиго Фајнанс ја отвори својата најнова филијала. Со оваа филијала, мрежата на Тиго се комплетира до 26 и опфаќа 19 градови ширум земјата, претставувајќи најшироко распространета мрежа во финтек индустријата, секогаш достапна за потребите на граѓаните. Од финансиското друштво најавуваат дека растот и проширувањето на достапноста ќе продолжи и понатаму. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Коста Ивановски, CFA назначен за нов член на Управниот одбор на Сава пензиско друштво АД Скопје

Објавено

на

Според последните промени во органите на управување на Сава пензиско друштво АД Скопје, Коста Ивановски, CFA е назначен за нов член на Управниот одбор. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange