Connect with us

Странски банки

Намалена добивката на „Bank of America” како резултат на ниските каматни стапки

Објавено

на

Добивката на „Bank of America” се намали за 4% во четвртиот квартал од минатата година во однос на истиот период во 2018 година.

Падот на добивката е резултат на политикта на ниските каматни стапки, што го намали просторот за вториот по големина американски кредитор да заработи повеќе од кредитните активности.

Нето-добивката на банката за последниот квартал беше 7 милијарди американски долари, или  74 центи по акција, пренесува CNBC.

Приходите на банката паднаа за 1% на 22,35 милијарди американски долари, што ги поткрепи очекувањата на економистите кои предвидуваа приоди од 22,35 милијарди долари.

Странски банки

JP Morgan Chase е доминантна банка на пазарот на благородни метали

Објавено

на

Во текот на 2020 година, „JP Morgan Chase” имаше рекордни приходи од трговијата со скапоцени метали, околу една милијарда долари и далеку ги надмина своите ривали. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

#EdgarsChristmas (Божиќот на Едгар): Посебна божиќна реклама за оваа невообичаена година

Објавено

на

Веќе трета година по ред, Групацијата Ерсте подготви анимирана реклама посебно наменета за божиќните празници, што несомнено ќе Ви го привлече вниманието со својата креативност. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Светска банка обезбеди 12 милијарди долари за борба против Ковид-19

Објавено

на

Светската банка издвои 12 милијарди долари за набавка и дистрибуција на вакцина против коронавирусот, како и за тестови и лекови за борба против ковид-19, рече претседателот на Светска банка Дејвид Малпас на состанокот на министрите за финансии на Г20 и централните банки во петокот. (more…)

Продолжи со читање

Популарно