Connect with us

Криптовалути

Над две третини од луѓето не се заинтересирани за купување на биткоини

Објавено

на

Независно од поскапувањето што го забележа биткоинот во последниве недели, истражувањето на „Gallup“ и „Wells Fargo“ потврди, дека додека едни тврдат дека еден ден најпопуларната криптовалута може да биде столбот на глобалниот систем за плаќање, тоа други се уште не можат да го прифатат како можност за инвестирање, објави „Market Watch“.

Од 96% од испитаниците во САД, кои учествувале во анкетата и потврдиле дека имаат слушнато за биткоинот, излегува дека само 2% поседуваат единици од дигиталните пари, додека 72% посочија дека немаат интерес за купување.

„Биткоинот се уште не се пробил меѓу поширок круг од инвеститори во САД“, објаснува Лидија Саад од „Gallup“. Таа го поддржува тврдењето со податоци од истражувањето, според кои само 3% од мажите и 1% од жените изјавиле дека поседуваат биткоини.

Кај возрасната граница ситуацијата е слична – 3% од луѓето помеѓу 18 и 49 години и 1% од оние над 50 години изјавуваат дека купиле од најпопуларната криптовалута.

„Поседување на биткоин е почесто меѓу побогатите инвеститори“, објаснува уште Саад.

Според резултатите од истражувањето на „Gallup“ и „Wells Fargo“, 75% од испитаниците го сметаат биткоинот за многу ризичен, а 23% за ризичен до одреден степен.

Истражувањето е спроведено меѓу 1.921 американски инвеститори на возраст над 18 години во периодот 7-14 мај.

 

Криптовалути

Шведска лансираше своја криптовалута!

Објавено

на

Една голема светска влада само што им додели огромен глас на доверба и легитимитет на криптовалутите. Шведската влада донесе Одлука за поддршка на криптовалутите и официјално ја лансираше својата круптовалута – Sweden coin. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Блокчејн технологијата ќе ја победи апокалипсата на криптовалутите

Објавено

на

Пред една година, идејата дека Биткоин и криптовалутите ќе го променат светот стана мислење за консензус. Денес, не толку многу. Дигиталната валута сега се тргува под 5.000 долари. Тоа е 77% од неговата висока вредност во близина од 20.000 долари во јануари.  (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Минатото на криптовалутите и нивната иднина

Објавено

на

Инвеститорите во 2017 година – а посебно во четвртиот квартал – сакаа да купат Bitcoin (BTC) и Ethereum (ЕТH) со единствена цел да ја разменат за специфични ICO токени за кои сакаат да инвестираат. Купувачите на Bitcoin и Ethereum не сакаа да поседуваат Bitcoin или Ethereum. Тие сакаа да ги купат новоотворените токени за понуда на почетни монети (МЦО), но тие требаше да купат Bitcoin и Ethereum како краток начин да го добијат она што во крајна линија го сакаа. Сопствениците на Bitcoin и Ethereum не сакаа да продаваат. Тие ја следеа цената на нивниот имот. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange