Connect with us

Лични финансии

Мотивација за распределба на буџетот

Објавено

на

Без мотивација, држењето кон буџетот ќе биде невозможно. Тоа е императив да се нагласи токму зошто се обидувате да ги покриете вистинските трошоци и да заштедите. Ако сте во долгови, тогаш причината е очигледна. Сакате да се ослободите од финансиското и емоционално оптоварување, бескрајните отплати и спирала на долг кои ве заглавуваат финансиски.

Визуелизирајте го моментот кога вашите долгови се исплатени, кога вашата кредитна картичка е исчистена и враќањето е завршено. Тоа чувство ќе ви помогне да останете на вистинскиот пат.

Ако се обидувате да заштедите пари или да направите намалување на месечните трошоци, запрашајте се зошто. Дали е тоа затоа што сакате да зачувате пари за нов стан? Дали сакате поголем автомобил или сакате да заштедите за да се пензионирате порано? Знаејќи ја вашата цел ќе се придржувате до вашиот буџет е можно, па не заборавајте да утврдите што е вашата причина. Причината за штедење, со тек на време, ќе стане ваша главна мотивација.

Штедењето е нешто слично како држење на диета. Ја знаете вашата моментална килажа и имате слика од вас како изгледате во моментот. Вие свесно носите одлука дека сакате да ја намалите килажата, односно во нашиот случај да заштедите пари. Првото што ќе го направите е да најдете слика од некоја личност која ја има килажата и фигурата на телото кои вие ги посакувате. На самата слика дури можете да ја запишете и килажата како бројка.

Исто се случува и штедењето без разлика дали сакате да заштедите за кола, стан или одмор од соништата. Земете слика и ставете ја во вашиот новчаник. Секогаш кога ќе го отворите новчаникот ќе мора да ја погледнете сликата. Психолозите уверуваат дека на овој начин, секогаш пред да купите нешто, неколку пати ќе се запрашате себеси дали тоа ви е навистина неопходно. Во поголемиот дел од случаевите, луѓето се откажуваат од купувањето, бидејќи имаат поголеми цели од едно плус парче облека или пијалок во бар.

Спремни за предизвикот?

Лични финансии

3 митови за кредитните картички во кои сите веруваме

Објавено

на

Кредитните картички, како и секој финансиски производ, изгледа дека создаваат одредена количина на анксиозност кај луѓето. Постојат митови и гласини кои се раширени околу тоа како да се потрошат пари со кредитна картичка и кога да се исплатат. За жал, некои од овие митови за кредитни картички може да му предизвикуваат на вашиот паричник – и вашиот кредитен рејтинг – повеќе штета отколку добро. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

6 совети за подобро користење на кредитна картичка

Објавено

на

Повеќето луѓе се согласуваат дека користењето на кредитна картичка за плаќање за секојдневни купувања е паметна идеја. Впрочем, кредит е безбеден, удобен и наградува. Плус, ако сте одговорни, исто така ќе се изгради цврста кредитна оценка. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Ако сте толку паметни, зошто не сте богати? Изгледа тоа е само шанса.

Објавено

на

Најуспешните луѓе не се најталентираните, само најсреќните, потврдува новиот компјутерски модел за  создавање богатство. Имајќи го ова во предвид, можеме да максимизираме поврат од многу инвестиции. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange