Connect with us

Останато

Московската берза е делумно отворена во екот на западните санкции

Објавено

на

Московската берза денеска делумно беше отворена, првпат од 25 февруари, ден по почетокот на руската инвазија врз Украина.

Тргувањето со обврзници и акции на рускиот финансиски пазар беше прекинато бидејќи акциите се намалија за 33 отсто. Меѓународните санкции се чувствуваат во руската економија, а некои трговски центри веќе ја ограничуваат продажбата на основните прехранбени производи, како што се сол и масло.

Московската берза повторно е отворена денеска во 13 часот по локално време и тоа само за обврзници издадени од руската Влада.

Во тргувањето пред отворањето на берзата, приносите на државните обврзници се зголемија за речиси 20 отсто – најмногу досега, а потоа благо паднаа.

Повисоките приноси значат дека Владата ќе мора да плати повеќе за позајмување пари и да покаже дека инвестирањето е поризично.

Утринава еден долар изнесуваше 104,83 рубљи, што изгуби една четвртина од вредноста од почетокот на инвазијата.

Света Рамачандран, менаџерка за односи со инвеститори во Гам инвестментс, изјави за „BBC” дека локалните Руси ќе го почувствуваат влијанието на продажбата на акции во наредните недели, кога практично нема да има странски инвестиции.

Останато

Синдикатот на Халкбанк АД Скопје со општествено одговорна акција за донирање

Објавено

на

Во организација на Синдикатот на Халкбанк АД Скопје, вработените донираа облека, храна и постелнини за социјално ранливи семејства. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Економски факултет-Скопје свечено ги промовираше дипломираните студенти за академската 2022/2023 година

Објавено

на

Во Аулата на Економски факултет-Скопје се одржа свечената церемонија на која беа промовирани дипломираните студенти на прв циклус на студии за академската 2022/2023 година.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

Реизбран Управниот одбор на КаСис АД

Објавено

на

Надзорниот Одбор на единствениот македонски процесор од областа на картичното работење, електронска трговија и сертифицирано биро за персонализација на картички КаСис АД повторно му ја даде довербата на актуелниот Управен одбор. г-ѓа Филомена Пљаковска – Аспровска, претседател и Главен извршен директор, г-ѓа Лидија Вучидолова – Богоевска, член и извршен директор и г-дин Дамјан Андоновски, член и извршен директор во наредните четири години ќе бидат на чело на компанијата која бележи континуиран раст во земјата и сигурно се пробива на пазарите во регионот.  (more…)

Продолжи со читање

Популарно