Connect with us

Business Man

МОДАТА ПОВТОРНО Е ВО „ТРЕНД” – Бернар Арно е новиот најбогат човек во светот!

Објавено

на

Џеф Безос ја загуби титулата „најбогат човек во светот” откако неговото богатство се намали за 13,9 милијарди долари во само еден ден.

Падот на Безос му овозможи на францускиот милијардер Бернар Арно да го преземе лидерското место на листата најбогати луѓе во светот. Арно е на чело на „LVMH”, чии придружници се „Louis Vuitton”, „Sephora”, „Moet & Chandon” и „Tiffany & Co”.

Арно го зголеми богатството за скоро 100 милијарди долари во текот на првата година од пандемијата. Нето вредноста на Арно во понеделникот изнесуваше 195,8 милијарди долари, додека на Безос 192,6 милијарди долари. Значи, Арно сега има 3 милијарди долари повеќе од досега неприкосновениот Безос и со тоа се здоби со титулата најбогат човек во светот.

Безос минатата година влезе во историјата како првиот човек којшто некогаш вредел 200 милијарди долари бидејќи „Amazon” имаше големи добивки од пандемијата.

Во светот постојат 2,755 милијардери од кои 86% сега се побогати за разлика од пред една година.

Business Man

Нашиот Бранко Стојкоски избран за еден од 40-те најуспешни лидери во Југоисточна Европа

Објавено

на

Во вторникот во Истанбул, Турција, беа доделени наградите на Business Elite’s Awards „40 under 40”, каде Бранко Стојкоски, Раководител на експозитура на НЛБ Банка АД Скопје, беше награден меѓу 40-те најуспешни лидери во Југоисточна Европа до 40 години. Водител на церемонијата беше познатиот турски актер и изведувач Јусуф Емини. (more…)

Продолжи со читање

Business Man

Радован Витошевиќ меѓу 40-те највлијателни и најуспешни бизнис лидери до 40 години во Југоисточна Европа

Објавено

на

Оваа недела, во Истанбул беа доделени наградите на Бизнис елитата „40 под 40 години“, каде Радован Витошевиќ, главниот извршен директор на myWorld и регионален директор за Јужен Балкан (Македонија, Бугарија, Косово и Албанија) ја доби престижната интернационална награда „40 под 40 години“, како дел од 40-те најуспешни лидери во Југоисточна Европа до 40 години. (more…)

Продолжи со читање

Business Man

Колку ќе заработи Хари Костов од дивиденда од Комерцијална банка?

Објавено

на

Вчерашниот ден донесе огромна радост за акционерите на Комерцијална банка, со оглед на фактот дека банката објави известување за исплата на дивиденда за 2020 година. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно