Connect with us

Business Woman

Многу ентузијазам, малку среќа, Ворен Бафет и милијардата е на дофат…

Објавено

на

Во 2002 година, Кендра Скот ја започна својата компанија за накит во својот дом, поточно буквално во резервната спална соба во Остин, Тексас, три месеци откако остана бремена со своето прво дете. Таа била на предвремено породилно отсуство, бидејќи имала комплицирана бременост и лекарите ја советувале да одмара во домашни услови.

Но, Кендра Скот бидејќи отсекогаш уживала во правењето накит за пријателите, како проект најмногу поради страста, започнала да дизајнира колекција во своето слободно време.

И покрај тоа што претходно започнала бизнис кој бил неуспешен и морала предвреме да го затвори, таа била полна со ентузијазам и решена да ја претвори својата љубов и пасија кон накитот во бизнис со филантропска мисија. Најпрво, таа одела од врата на врата продавајќи парчиња од нејзината прва колекција на локалните бутици во Остин со нејзиниот речиси штотуку роден син покрај неа.

„Секој може да ја претвори дополнителната деловна активност во силен извор на приход. Сè што треба да се стори е да се биде полн со ентузијазам и страст кон бизнисот и да се обезбеди одлична услуга за клиентите“, вели Кендра Скот за „CNBC“.

Всушност, таа првично била водена од потребата да заработи дополнителни пари додека го одгледувала своето дете изработувајќи накит.

Oткако, Скот ја основаше својата компанија по свој вкус и замисла, таа беше подготвена на се за да успее.

Вистинската можност за „лансирање“ во корпоративниот свет за неа дојде во 2016 година. Тогаш, приватната капитална фирма „Berskhire Partners”, дел од инвестицискиот конгломерат „Berkshire Hathaway” на Ворен Бафет, купил малцински удел во нејзината компанија.

Таа сега има просперитетна онлајн продавница и 102 продавници, вклучително и продавница во луксузната лондонска стоковна куќа „Селдриџс“, како и нејзиниот прв аутлет шопинг центар во Њујорк, продавница со површина од 1.700 квадратни метри во Сохо. Кендра Скот има вработено над 2.000 лица, од кои 95% се жени.

Реномираното списание „Wall Street Journal” изнесе податок според кој, во моментов компанијата на Кендра Скот вреди повеќе од една милијарда американски долари.

Ова е доказ дека соништата можат да станат реалност ако имате многу ентузијазам и страст кон работата, како и малку среќа.

За нејзиниот енормен успех таа ги советува сите оние кои размислуваат за сопствен бизнис: „Само небото е граница“.

Business Woman

Извршната Директорка на Триглав Осигурување – Живот, Вилма Учета Дузлевска, ја прими наградата „Business Elite Awards” бренд на „Global Top Brands Awards”

Објавено

на

Наградата за успешен бизнис лидер на настан организиран од познатата „Business Elite Awards” оваа недела во Истанбул, Турција на свечен церемонијален настан ја прими Вилма Учета Дузлевска, долгогодишен извршен директор и голем познавач во областа на осигурувањето. (more…)

Продолжи со читање

Business Woman

Маја Наумовска Савеска од Халкбанк ќе ја претставува нашата земја во стручното жири на КАКТУС 2021

Објавено

на

Помеѓу 15-те избрани маркетинг и креативни професионалци кои го сочинуваат регионалното стручно-жири на овогодинешното издание на КАКТУС фестивалот, што ќе одлучи за најдобрите проекти, кампањи, компании, институции и агенции од минатата година во соседна Србија, се наоѓа и еден претставник од нашата земја. (more…)

Продолжи со читање

Business Woman

Ангеловска дел од висок политички форум за одржлив развој на ООН

Објавено

на

Во понеделникот, во рамки на високиот политичкиот форум за одржлив развој, на тема „Одржливо и еластично закрепнување од пандемијата со Ковид-19 што ги промовира економските, социјалните и еколошките димензии на одржливиот развој: градење на инклузивен и ефективен пат за постигнување на 2030 Агендата во контекст на деценијата на дејствување и испорака на одржливиот развој”, се одржа интерактивна панел дискусија на која учествуваше и претседателката на АЕТМ и поранешната министерка за финансии – Д-р. Нина Ангеловска. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно