Connect with us

Останато

ММФ: Светот наскоро би можел да биде на работ на рецесија

Објавено

на

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ја намали својата прогноза за глобален раст бидејќи глобалната економија ќе расте побавно поради војната во Украина и постојано високата инфлација, што може да ја турне светската економија на работ на рецесија.

Во својата прогноза, ММФ очекува глобален раст од 3,2 проценти оваа година, 0,4 процентни поени помалку од очекуваното во април.

За еврозоната, ММФ очекува растот да биде за 0,2 процентни поени помал од прогнозите во април, на 2,6 проценти.

„Војната во Украина може да доведе до ненадејно запирање на европскиот увоз на гас од Русија; инфлацијата би можело да биде потешко да се намали отколку што се очекуваше ако пазарите на трудот се позатегнати од очекуваното или ако инфлациските очекувања не се зацврстат”, се вели во извештајот на ММФ.

Годинава ММФ очекува стапка на инфлација од 6,6 проценти во индустријализираните земји и 9,5 проценти на пазарите во развој, што се нагорни ревизии од 0,9 и 0,8 процентни поени.

Во САД растот на економијата е ревидиран на 2,3 проценти поради понискиот раст на почетокот на оваа година, намалената куповна моќ на домаќинствата и построгата монетарна политика.

Во Кина, повторното зголемување на бројот на заразени со Ковид-19 и карантините, како и понатамошната ескалација на кризата во секторот за недвижнини може дополнително да го потиснат растот на земјата, ревидиран за 1,1 процентен поен на 3,3 проценти, со големи глобални прелевања.

Останато

Користењето на вештачка интелигенција е секојдневие во работењето на ИутеКредит

Објавено

на

Креирањето на исклучително корисничко искуство на нашите клиенти е мисијата на Иуте Кредит. Како напредна финтек компанија користиме напредни технологии во секојдневното работење особено при услужувањето на клиентите. Нашата мобилна апликација Мој Иуте (MyIute), достапна и преку нашата веб страна, овозможува целосно самоопслужување, независност и дискреција. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Дури 40% онлајн продавници во ЕУ користат манипулативни техники

Објавено

на

Од 399 онлајн продавници кои властите на Европската унија ги контролираа во претходниот период, дури 148 учествуваат во манипулативен бизнис, соопшти Европската комисија. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

КРИПТОВАЛУТИТЕ СЕ ПОВТОРНО ИН – Биткоинот порасна за 40% во јануари!

Објавено

на

Големите инвеститори повторно почнаа да вложуваат во криптовалути по еден месец на масовен раст на биткоинот од 40 проценти во јануари оваа година. Инвеститорите забележаа прилив од над 117 милиони долари минатата недела, најголем неделен пораст од јули минатата година, според податоците на „CoinShares“. (more…)

Продолжи со читање

Популарно