Connect with us

Останато

ММФ предвидува дека кинеската економија годинава ќе порасне за 8,1 проценти

Објавено

на

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) предвидува дека кинеската економија ќе порасне за 8,1 проценти во 2021 година.

Прогнозата е за 0,2 процентни поени поголема од проценката од пред половина месец. Исто така, ММФ предвидува дека глобалната економија годинава ќе порасне за 5,5 проценти.

Кина се врати на своето ниво на економски раст од пред пандемијата уште во четвртиот квартал од 2020 година, пред сите поголеми светски економии, изјави главниот економист на ММФ, Гита Гопинат.

„Новата проценка на ММФ за 2021 година ги рефлектира позитивните ефекти од почетокот на вакцинацијата во некои земји, како и  дополнителна поддршка на политиката на крајот на 2020 година во економиите како што се САД и Јапонија”, додаде Гопинат.

Бруто домашниот производ на Кина, втора по големина економија во светот, се зголеми за 6,5 проценти во четвртиот квартал на 2020 година, според кинеската статистика.

Растот во четвртиот квартал доведе до вкупен раст од 2,3 проценти, што укажува на тоа дека Кина ги предводеше големите економии на годишен позитивен раст во 2020 година, додека многу други продолжуваат да се борат со пандемијата.

Останато

БДП на САД се намали за 2,4 проценти во последниот четврти квартал од 2020 година

Објавено

на

Американската економија се намали за 2,4 проценти во четвртиот последен квартал од 2020 година, објави во четвртокот Министерството за трговија, што е малку подобро од проценката во јануари за падот на активноста од 2,5 проценти во однос на истиот период од претходната година. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Средба Бесими – Вархеи: Економско – инвестицискиот план за Западен Балкан ќе го трансформира регионот и ќе овозможи побрз економски раст

Објавено

на

Планот за опоравување од кризата предизвикана од ковид-19 и забрзан економски раст, Економско – инвестицискиот план за Западен Балкан и планот за Заеднички регионален пазар, а чија реализација ќе го трансформира регионот, што ќе води кон посовремени, позелени и подигитални економии како и подобра поврзаност со единствениот пазар на ЕУ, беа тема на дискусија на средбата во Брисел помеѓу министерот за финансии, Фатмир Бесими и комесарот за соседски политики и преговори за проширување на ЕУ, Оливер Вархеи. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Средба на министерот Бесими со еврокомесарите Хан и Џентилони: Исполнети условите за втората транша од 80 милиони евра за надминување на кризата

Објавено

на

„Исполнети се условите за добивање на втората транша од 80 милиони евра од макрофинансиската помош од Европската Унија во вкупен износ од 160 милиони евра, а кои се наменети за надминување на кризата предизвикана од коронавирусот. По добивањето на одобрението од Европската комисија, Министерството за финансии ќе испрати барање за исплата на втората транша. Воедно, во првата половина на март ќе поднесе барање за исплата на втората транша во износ од 8 милиони евра од Договорот за отпорност на ЕУ, а којашто се надеваме дека ќе ја добиеме до крајот на наредниот месец“, информира министерот за финансии, Фатмир Бесими, на средбата со еврокомесарот за буџет и администрација, Јоханес Хан и со еврокомесарот за економија, Паоло Џентилони, којашто се одржа во Брисел. (more…)

Продолжи со читање


Популарно