Connect with us

Останато

ММФ: Економиите во развој мора да бидат подготвени за потенцијална должничка криза!

Објавено

на

Светот мора да биде подготвен за должничка криза во земјите во развој, бидејќи глобалната економија почнува да излегува од пандемијата и зголемувањето на каматните стапки може да доведе до одлив на капитал од ранливите земји. Ова го предупреди управниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристалина Георгиeва.

Во виртуелен говор пред пролетните состаноци меѓу ММФ и Светска банка следната недела, Кристалина Георгиева рече дека заострувањето на финансиските услови може да предизвика „значителни“ одливи на капитал. Таа потсети дека приносот на државните обврзници на САД се искачи на највисоко ниво од јануари 2020 година. Одливот на капитал од растечките економии со зголемувањето на каматните стапки на САД “ќе создаде големи предизвици, особено за земјите со среден приход со високи потреби за надворешно финансирање и зголемени нивоа на долг “, рече директорот на фондот, цитиран од „The Financial Times“.

Притисокот врз економиите во развој ќе се зголеми бидејќи многумина се потпираат на сектори погодени од пандемија, како што е туризмот, на кој ќе им треба повеќе време да се опорават. Позицијата на Кристалина Георгиева беше проследена со позицијата на генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, кој за „The Financial Times“ изјави дека обидите за справување со финансиските последици од пандемијата се „премногу ограничени и предоцна“.

Ослободете го финансискиот притисок

Георгиева ги повика членовите на ММФ да ги поддржат напорите за олеснување на финансискиот притисок во земјите со среден и понизок приход, вклучително и план за издавање на 650 милијарди долари нови специјални права за влечење (СДР) на фондот, што ќе им даде на земјите дополнителни финансиски средства. без да преземе повеќе долг. Договорот за СДР најверојатно ќе биде објавен на пролетниот состанок следната недела, откако земјите од Г7 го поддржаа овој потег минатиот месец.

Генерално, глобалното закрепнување е посилно отколку што беше предвидено од ММФ и други меѓународни институции на почетокот на годината. Георгиева рече дека фондот е подготвен да ја зголеми прогнозата за глобален раст од 5,5% за 2021 година, делумно како одговор на пакетот фискални стимулации на претседателот eо Бајден од 1,9 трилиони долари. Така, глобалниот финансиски одговор на кризата достигна 16 трилиони долари.

„Без овие синхронизирани мерки, глобалната контракција минатата година ќе беше најмалку три пати полоша“, рече Георгиева.

Сепак, темпото на кризата е различно – двете најголеми светски економии, САД и Кина, најверојатно брзо ќе закрепнат во наредните месеци, според извршниот директор на ММФ.

Справувањето со ова ќе биде главниот предизвик за светската економија и меѓународните организации оваа година. “Она што го правиме сега, ќе го обликува светот по кризата. Затоа, треба да ја направиме вистинската работа. Тоа значи справување со веројатните знаци на пандемија Ковид-19, како што се оштетените изгледи за вработување на млади, ниско квалификувани жени и оние на несигурни работни места“, вели директорката на ММФ.

Извор од „JPMorgan Asset Management” за британското издание изјави дека: „Кога има забава во САД, целиот свет добива покана за тоа“, но сликата изгледа поинаква. Нееднаквата дистрибуција на вакцини, растечката сиромаштија и зависноста на многу економии во развој од туризмот наведуваат бавно закрепнување. Георгиева изрази загриженост за дистрибуцијата на вакцини, предупредувајќи дека земјите без пристап заостануваат и ризикуваат да ја испуштат можноста за економски раст во следната деценија“.

Покрај тоа, значително повисокиот економски раст на САД може да доведе до нагло зголемување на каматните стапки. Како резултат, странските инвеститори ќе се повлечат од пазарите во развој. Сиромашните земји ќе бидат најранливи, со зголемен државен долг и недостиг на странски инвеститори, во комбинација со слаб туризам и помалку вакцинации.

Кристалина Георгиева препорача членовите на фондот да усвојат план за закрепнување од коронавирусната криза, кој треба да вклучува мерки за продолжување на стимулациите, поголем пристап до вакцините и трансформација на економијата во позелена и дигитална насока. Но, таа предупреди дека само најбогатите земји имаат финансиски средства да го следат планот.

Кристалина Георгиева е свесна дека проектот е крајно амбициозен и „посиромашните земји се изложени на ризик да ја пропуштат историската трансформација во нова глобална економија изградена врз зелени и дигитални темели“. Според податоците што ги дал, на сиромашните земји членки на ММФ во следните 5 години ќе им требаат повеќе од 200 милијарди долари за да излезат од економските ефекти на пандемијата.

Останато

Комората на сметководители се придружува на протестот на ТУК

Објавено

на

Комората на сметководители години наназад реагира на репресивната улога на Министерството за финансии и неговата улога во уништувањето на сметководствената професија. Структури од Секторот за финансиски систем од ова министерство, наместо да ги извршуваат своите работните задачи во интерес на граѓаните, за што земаат плата, делуваат низ призма на исполнување на своите лични интереси притоа загрозувајќи ја егзистенцијата на 10.000 професионалци од дејноста. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Маск загуби 5,6 милијарди долари за еден ден по падот на акциите на „Tesla”

Објавено

на

Акциите на компанијата „Tesla” на Илон Маск забележаа пад по информацијата дека две лица загинаа во несреќа со електричен автомобил на компанијата во текот на изминатиот викенд, пишува списанието „Forbes”. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Просечна месечна нето-плата по вработен во февруари изнесува 27.948 денари

Објавено

на

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во февруари 2021 година, во однос на февруари 2020 година, изнесува 102.7. (more…)

Продолжи со читање
Популарно