Connect with us

Криптовалути

ММФ бара укинување на биткоинот како законско средство за плаќање во Ел Салвадор

Објавено

на

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) го повика ЕЛ Салвадор да ја поништи одлуката биткоинот да стане легално сретство за плаќање.

Ел Салвадор во септември минатата година стана првата земја која на потрошувачите им дозволи да ја користат криптовалутата во сите трансакции, покрај америкаснкиот долар.

Оваа одлука предизвика големи протести поради стравот дека ќе донесе нестабилност и инфлација во осиромашената латиноамериканска замја.

Биткоинот од ноември досега загуби речиси околу половина од својата вредност.

ММФ го предупреди претседателот на Ел Салвадор, Наиб Букеле на ризиците што ги носи криптовалутата за замјата, истакнувајќи дека ќе биде тешко да добијат заем од таа институција.

„Директорите од одборот на ММФ ги повикаа властите во Ел Салвадор да го стеснат делокругот на законот за биткоинот со одземање на статусот на законско средство за плаќање“ – се наведува во соопштението.

Криптовалути

Кристин Лагард: Криптовалутите се безвредни, тие не се засноваат на ништо!

Објавено

на

Претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард верува дека криптовалутите не вредат ништо, дека се целосно безвредни. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

ЦРНА НЕДЕЛА ЗА КРИПТОВАЛУТИТЕ – Биткоинот на најниско ниво од јануари

Објавено

на

Биткоинот во текот на вчерашниот ден падна на најниско ниво од јануари, бидејќи падот на берзите продолжува крајно негативно да влијае и на криптовалутите, чие тргување ги следи таканаречените поризични средства, како што се акциите на технолошките компании. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Нексо и Мастеркард ја претставија кредитната картичка базирана на криптовалути

Објавено

на

Дигиталната компанија за трговија и кредити со криптовалути „Nexo” објави дека во соработка со глобалната компанија за картички „Mastercard”, во Европа ја пушти во употреба првата кредитна картичка во светот базирана на криптовалути. (more…)

Продолжи со читање


Популарно