Connect with us

Останато

ММФ: Авганистанската економија ќе има пад до 30 проценти, што може да доведе до бегалска криза

Објавено

на

Авганистанската економија може да се намали за 30 проценти оваа година, и тоа најверојатно ќе поттикне бегалска криза што ќе ги зафати соседните земји, Турција и Европа, објави Меѓународниот монетарен фонд.

ММФ ја прекина финансиската помош за Авганистан од 370 милиони долари во август поради „нејаснотиите во меѓународната заедница” околу признавањето на новата талибанска влада, јави „BBC”.

Владата на американскиот претседател Џо Бајден на почетокот на минатиот месец објави дека не планира да ослободи милијарди долари вредни авганистански резерви злато, инвестиции и девизни резерви што ги има Авганистан во САД, а кои Вашингтон ги замрзна откако талибанците ја презедоа власта.

ММФ соопшти дека авганистанската економија, зависна од хуманитарна помош, е „загрозена од тешки фискални кризи и плаќање на билансот на плаќања”. Соодветниот пад на животниот стандард доведува милиони луѓе во ризик од сиромаштија и може да доведе до хуманитарна криза”, се вели во економската прогноза на ММФ.

Организацијата со седиште во Вашингтон очекува Авганистан да има економско и безбедносно влијание врз регионот и пошироко, и очекува зголемување на бројот на бегалци.

Криптовалути

Со појавата на новиот сој ОМИКРОН, крипто токенот „Омикрон“ ја зголеми вредноста за над 900%

Објавено

на

Се ближи крајот на 2021 година и веќе сè е токенизирано, односно криптовалутите се веќе секојдневие. Но, по големиот раст од неодамна, крипто пазарите и генерално криптовалутите паднаа минатата недела по веста за новата варијанта на коронавирусот Омикрон. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Колку изнесува К15 за оваа година?

Објавено

на

Вработените во приватниот сектор, до крајот на годината ќе добијат регрес за годишен одмор попознат како К-15. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Почна исплатата на ноемвриските пензии

Објавено

на

Од денеска започна исплатата на ноемвриските пензии кои ќе се исплаќаат етапно со цел поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот. (more…)

Продолжи со читање


Популарно