Connect with us

Останато

Министерството за финансии очекува сериозен пад на економијата од 15 проценти во вториот квартал од годинава

Објавено

на

Министерката за финансии, Нина Ангеловска предвидува сериозен пад од 15 проценти на бруто-домашниот производ на земјата во вториот квартал од годинава. Според Ангеловска, пикот од корона кризата се очекува токму овој квартал, кога ефектите ќе се почувствуваат најсилно.

Таа на вчерашната прес конференција рече дека Министерството за финансии направило прогноза за економската активност и се очекува првиот квартал да биде позитивен, иако корона кризата тогаш веќе стигна во Македонија и ја стресе економијата уште во март. Според податоците, првите два месеца од годината биле солидни, вели министерката и затоа очекува позитивни економски резултати во првиот квартал.

Вториот квартал ќе биде најтежок за македонската економија, но се очекува во наредните месеци економијата пополека да закрепнува и да се стабилизира.

ММФ проектираше пад на БДП во земјава од 4 проценти, додека Светска банка прогнозира намалување на економската активност во земјава за 0,4 проценти.

„Предвидуваме во вториот квартал најголема контракција на економијата со износ од околу 15%. Понатаму веќе одредено подобрување, благо опоравување во третиот квартал и позитивен раст во четвртиот квартал. Оваа криза никако не може да се споредува по нејзината природа, на пример, со глобалната финансиска криза од пред една деката, па од тука можеби е и добра веста што се очекува многу побрзо би можело да се случи обновувањето, па затоа и проекциите се за раст во 2021 година.“ – изјави Нина Ангеловска, министерка за финансии.

Останато

Бесими: Четвртиот пакет мерки има три столба – социјален, опоравување на бизнисот и фискална и финансиска стабилност

Објавено

на

Четвртиот пакет на мерки ќе се заснива на три столба – социјален и здравствен кој ќе се однесува на граѓаните и нивниот стандард, вториот столб ќе биде за бизнисите односно економската активност и работните места, сите активности што подразбираат ликвидност, финансиската стабилност и економското опоравување и третиот столб е фискалната и финансиската стабилност воопшто во економија вклучувајќи ја и финансиската стабилност на општините. Ова го најави министерот за финансии Фатмир Бесими во гостување на емисијата Економски магазин на Алсат-М телевизија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими: Се очекува следната година да биде година на опоравување со раст од 4,8% на БДП

Објавено

на

Растот за 2021 година првично се очекува да биде 4,8% од БДП, согласно основното сценарио. Следната година се очекува да биде година на економско опоравување, иако појдовната основа за растот од 4,8% ќе биде пониска од претходната година, вели во интервју министерот за финансии, Фатмир Бесими за Економски магазин на телевизија Алсат-М. Тој посочува и дека кризата предизвикана од коронавирусот е од многу поголеми размери во однос на светската финансиска криза од 2009 година. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими – Арсовска: Со инклузивен процес до решенија за излез од кризата

Објавено

на

Министерот за финансии, Фатмир Бесими оствари официјална работна средба со претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска. (more…)

Продолжи со читање

Популарно