Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Министерот Манчевски се приклучи на кампањата Мој ДДВ

Објавено

на

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска се приклучи и ја поддржа кампањата МојДДВ.

Мерката поврат на 15 % од платениот ДДВ ги дава очекуваните резултати.

Заклучно со 5-ти септември, скенирани се вкупно 16,333,516 фискални сметки, и остварен е промет од 8,341,449,275 денари.

Повратот од 15 % од пресметаниот ДДВ изнесува 135,893,436 денари или 2,210,000 евра.

Исто така, значително подобрување е забележано и во одност на граѓаните кон нерегуларности при издавање на фискални сметки.

Бројот на пријави од страна на граѓаните за нерегуларности со фискални сметки е за 100 % поголем во однос на минатата година.

Граѓаните активно бараат да им се издадат фискални сметки и со тоа учествуваат во намалувањето на сивата економија.

Од почетокот на МојДДВ заклучно до август, наплатата на ДДВ е за 10 % повисока во однос на минатата 2018 година.

Останато

Асоцијацијата на финансиски друштва за првпат направи статистиката за индустријата и го истражи јавното мислење за степенот на финансиска писменост

Објавено

на

Во организација на Асоцијацијата на финансиски друштва на Северна Македонија, денеска се одржа презентација на статистичките податоци и резултатите од истражување на јавното мислење за финансиската писменост, кое беше спроведено во периодот од 11 до 19 септември 2019 година од страна на Истражувачкиот институт – Тим институт. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Руски агенти стојат зад грабежот на векот на криптовалути?

Објавено

на

Големиот крах на крипто-берзата BTC-E и подоцна позната како Wex од пирамидална измама сега добива сосема нова димензија по истражувањето кое го направи BBC Russia. Според нивната истрага постои голема можност грабежот на криптовалути во вредност од 450 милиони долари да бил извршен од страна на агенти на руската безбедносна и разузнавачка служба ФСБ. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Ангеловска: Ќе се зголеми прагот за ослободување од царина кај малите пратки

Објавено

на

Расте бројот на мали пратки што граѓаните и компаниите ги порачуваат преку интернет а со тоа растат предизвиците и за државата и за компаниите. Министерството за финансии, Царинската управа и Владата се соочуваат со години со барањето да се зголеми прагот на вредноста до која пратките се ослободени од плаќање увозни давачки. Министерката за финансии Нина Ангеловска најави дека се размислува за негово зголемување, а оптималниот праг ќе го дадат анализите што во моментов се прават во Министерството. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange