Connect with us

Останато

Министерот за финансии Фатмир Бесими оствари средба со Директорката на УЈП Сања Лукаревска

Објавено

на

Министерот за финансии Фатмир Бесими, денес со својот тим ја посети Управата за јавни приходи.

На средбата со Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, тие направија осврт за изминатата година, анализирајќи ги реализираните проекти и утврдија активности за тековната 2022 година.

Приоритети и цели на двете институции во периодот што следи ќе бидат:

Стратегијата за реформа на даночниот систем која се однесува на поголема праведност во оданочувањето, поголема ефикасност и ефективност на даночниот систем за подобра наплата на приходите, зголемена даночна транспарентност, подобар квалитет на услугите и

– намалување на неформалната економија преку Акцискиот план за сузбивање на сивата економија 2021-2022, каде имаме еден посеопфатен пристап со повеќе мерки и вклученост на повеќе институции.

Бесими и Лукаревска, заедно со нивните тимови, се согласија дека соработката помеѓу МФ и УЈП е на одлично ниво, станува збор за интензивна соработка која во иднина ќе продолжи да се унапредува.

Криптовалути

Централната банка на Русија со предлог целосно да се забрани издавање и употреба на криптовалути

Објавено

на

Централната банка на Русија предложи целосна забрана за издавање, „рударење“ и тргување со криптовалути во Русија, пренесува руски „Комерсант“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Градоначалникот на Њујорк првата плата ја добива во криптовалути

Објавено

на

Градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс соопшти дека во петок ќе ја добие првата плата од своето работно место, и тоа не во долари, туку во криптовалутите Биткоин и Етериум, пренесува „Ал Џазира Балканс“. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Богатството на милијардерите за време на пандемијата се зголеми повеќе отколку во изминатите 14 години

Објавено

на

Двојно е зголемено богаството на десетте најбогати луѓе во светот од почетокот на падемијата со коронавирусот – од 700 милијарди долари на 1,5 илјади милијарди долари, или во просек 1,3 милијарди долари дневно, се наведува во извештајот на невладината организација „Оксфам”. (more…)

Продолжи со читање

Популарно