Connect with us

Останато

Министерот Бесими на Годишните средби на ММФ и Светската банка во Вашингтон

Објавено

на

Влијанието нa конфликтот во Украина врз економијата во глобални рамки, како и ценовната и енергетската криза ќе бидат главните теми на кои ќе се разговара на Пролетните средби на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Светската банка, што оваа недела се одржуваат во Вашингтон, а на кои ќе учествува делегација од државата предводена од министерот за финансии Фатмир Бесими и гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска.

Во рамки на Годишните средби во Вашингтон, како што соопшти Министерстото за финансии, Бесими ќе оствари повеќе состаноци со високи претставници од овие меѓународни финансиски институции, меѓу кои со извршниот директор на ММФ, Пол Хилберс, шефот на Мисијата на ММФ за земјава, Бергјот Бјорнсон Баркбу, регионалниот претставник за Западен Балкан, Штефани Ебле и директорот на Одделот за Европа на ММФ, Алфред Камер, како и со извршниот директор на Светска банка, Кун Давидсе, потпретседателот на Светска банка, Ана Бјерде, регионалниот директор за Западен Балкан, Линда Ван Гелдер и директорот на Светска банка, за земјава, Масимилијано Паолучи.

За време на престојот во Вашингтон, министерот Бесими ќе се сретне и со американскиот заменик-помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања и специјален претставник за Западниот Балкан, Габриел Ескобар, а ќе има состаноци со претставници на Трезорот на САД.

Министерот за финансии на средбите ќе ги истакне клучните среднорочни приоритети на Владата насочени кон остварување одржлив раст и реформите што се преземаат во таа насока, но и краткорочните, кои произлегоа од актуелната ценовна и енергетска криза, засилена со конфликтот во Украина и евентуалните потреби за поддршка.

Приоритетите на земјава годинава се насочени првенствено кон обезбедување ценовна стабилност со цел одржување макроекономска и финансиска стабилност. За оваа цел беше донесен сет од 26 мерки во вкупна вредност од 400 милиони евра насочени кон поддршка на животниот стандард на населението, ликвидност на компаниите и финансиска поддршка на компаниите преку Развојна банка. Иако, кризата наметна краткорочно потребите да се насочат на одговор на ценовната и енергетската криза, на среден и долг рок останува определбата за фискална консолидација, во насока на намалување на буџетскиот дефицит и јавниот долг, како и остварување стапки на економски раст, кои поради кризата претрпуваат надолна ревизија, но важно е дека остануваат позитивни. Во вакви кризи од големо значење се темелни анализи и да се дизајнираат мерки што ќе одговорат на тоа што е итно и структурни реформи на среден рок со цел во иднина да се обезбеди постабилен раст на економијата и да се создаде механизам што ќе овозможи полесно надминување на евентуално нови кризи кои бараат одговор во краток рок.

Овогодинешните средби, првпат по две години се одржуваат со физичко присуство, односно во хибриден формат, и на едно место ќе бидат присутни министри за финансии, гувернери на централни банки, претставници на бизнисот, невладиниот сектор и експерти кои ќе дебатираат на актуелни прашања што се од интерес за целиот свет, предизвиците со кои се соочува и можностите за нивно надминување, стои во соопштението од Министерството за финасии.

Останато

ОДЛИЧНА ВЕСТ ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ – Во тек е етапната исплата на мартовските пензии, повисоки за 8,4%

Објавено

на

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започна етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8,4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија за раст на пензиите, која следи два индикатори односно 50% од порастот на просечната плата и 50% од порастот на трошоците за живот. Ова усогласување се врши два пати во годината март и септември и претставува постојан раст на пензиите. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Стевкова-Штериева: Принципите за родова еднаквост се основа за просперитетна иднина

Објавено

на

Со истакнување на обврската за почитување на Принципите за јакнење на жените (The Women’s Empowerment Principles) како дел од Целите за одржлив развој на ООН, д-р Маја Стевкова-Штериева, претседателка на МБА и Главен финансов директор и член на Управниот одбор на Комерцијална банка, нѐ потсети на заедничката одговорност за справување со најголемите предизвици на денешницата. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Кирил и Кристијан од ООУ “Мите Богоевски” – Ресен се национални победници на Европски квиз на пари 2023

Објавено

на

Денес, последниот ден на Глобалната недела на пари, во организација на Македонската банкарска асоцијација во соработка со Народната банка и Комисијата за хартии од вредност, се одржа финалето на националниот натпревар Европски квиз на пари 2023. (more…)

Продолжи со читање

Популарно