Connect with us

Останато

Министерката за финансии Џенет Јелен: САД не ја губи контролата над инфлацијата

Објавено

на

САД не ја губат контролата над инфлацијата, изјави американската министерка за финансии Џенет Јелен и посочи дека очекува инфлацијата да се врати на нормално ниво до втората половина на следната година, пренесува Танјуг, повикувајќи се на „Гласот на Америка”.

Таа изјави дека средствата, чија распределба е предвидена со плановите на претседателот Џо Бајден, за инвестиции во инфраструктурата и социјалните трошоци, ќе бидат распределени во следните 10 години, но не прецизираше дали тоа ќе ја влоши инфлацијата.

„Стапката на инфлација ќе остане висока следната година поради она што веќе се случи. Сепак, очекувам подобрување до средината или крајот на следната година – втората половина на следната година“, изјави Јелен.

Проблемите во синџирот на снабдување ги оптоваруваат САД и другите земји, додека побарувачката нагло расте поради отворањето на економиите.

Министерката Јелен очекува да се надминат доцнењата во снабдувањето со напредокот во борбата против пандемијата.

„Американците ќе ја вратат работната сила со подобрување на условите“, рече таа.

Федералните резерви (ФЕД) вети дека ќе ја задржи основната каматна стапка на сегашното ниво, кое е блиску до нула, додека пазарот на трудот целосно не закрепне и додека инфлацијата не ја достигне поставената цел од два проценти и остане над тоа ниво некои време.

Останато

СЕФФ: Вложување во човечки капитал и дигитализација за поголем економски потенцијал

Објавено

на

Преку подобрувањето на структурата на економијата, односно зголемената конкурентност, иновативноста, адекватноста на пазарот на труд, ќе се придонесе кон подобрувањето на економскиот потенцијал и отпорноста на економијата. Оттаму спроведувањето на структурните реформи, не треба да запре за сметка на справувањето со кризата, туку да се одвива напоредно, со цел на среден рок да се креира економија која ќе даде подобри перформанси. (more…)

Продолжи со читање

Останато

СЕФФ: Преку концептот зелена економија до отпорна економија со забрзан раст

Објавено

на

Природните непогоди поврзани со климатски промени го намалуваат растот за 0,4 процентни поени во просек, додека кај помалку развиените економии и до 0,7 процентни поени, покажуваат пресметките на Меѓународниот монетарен фонд. Проценките се дека во претстојниот период негативниот ефект ќе биде уште поголем, особено кај помалку развиените економии, што укажува дека од особено значење е да се имаат предвид климатските промени при креирањето на идни економски политики. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими: Ребалансот е одговор на кризата, предвидува кратења, но и додавања

Објавено

на

Ребалансот е одговор на кризата која не можеше да се предвиди во перидот кога се подготвуваше Буџетот за 2022 и во него, освен кратења, има и додавања, но и реприоретизирање на средствата, рече денеска министерот за финансии Фатмир Бесими. (more…)

Продолжи со читање


Популарно