Connect with us

Останато

Ангеловска: Заем до еврообврзница на износ од 400 милиони евра за справување со кризата

Објавено

на

Министерката за финансии, Нина Ангеловска на прес конференција во Владата на РСМ најави дека поради сериозноста на ситуацијата и неопходноста од итно обезбедување на финансиски средства за поддршка на здравството и стопанството ќе се обезбеди заем од 400 милиони евра од странски комерцијални банки по поволни каматни услови.

Најавено е дека со цел обезбедување на ликвидноста на државата, а воедно имајќи го предвид временскиот период за обезбедување на еврообврзница ќе мора да се оди со наједноставното решение во моментов, преку финансиски инструмент наречен “bridge-to-bond” или заем до еврообврзница на износ од 400 милиони евра со рок на отплата од 12 месеци.

Со цел појаснување на финансискиот инструмент, станува збор за времен заем од странски банки под поволни услови кој ќе послужи на буџетот на државата се додека не се обезбеди еврообврзницата.

Притоа, Ангеловска најави дека за овој заем очекуваат историски најниска каматна стапка, пониска и од онаа на еврообврзницата од 2018 година која изнесуваше 2,75%.

Дополнително, планирано е да се повлечат 87 милиони евра од ММФ и 100 милиони евра од Светска банка.

По одлуката на Владата, Министерството за финансии ќе ја достави неопходната документација до странските институции и организации. Предлогот е потпишан од дополнителната заменик министерка за финансии, што укажува дека сите фактори во нашата земја се свесни за сериозноста на ситуацијата.

 

Останато

Бесими: Законот за буџет е готов и поставен на Енер

Објавено

на

Законот за буџет денеска е прикачен на „Енер“. Секој може да се вклучи во јавната расправа. Се работи за реформски закон, усогласен со неколку европски директиви, информира денеска министерот за финансии Фатмир Бесими на состанокот со Македонската банкарска асоцијација. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ФИТР: Отворен јавниот повик за иновациски ваучери – високообразовните институции се вклучуваат во развојот на домашната економија

Објавено

на

Од утрово е отворен јавниот повик за иновациски ваучери, наменет за воспоставување соработка во економски развој меѓу домашните компании и универзитетите и истражувачките центри. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ЕБОР предвидува пад на економијата од дури 5 проценти годинава и раст од 3 проценти следната 2021 година

Објавено

на

„Брзината со која ќе има опоравување и раст ќе зависи од опоравувањето на економиите во земјите од еврозоната, но и од напредокот на домашните економски реформи, со кои би се подигнало нивото и квалитетот на јавните инвестиции и би се подобрил квалитетот на образованието за да се намали несоодветното ниво на вештини на пазарот на труд”, вели во интервју за МИА Анди Аранитаси, претставник на Европската банка за обнова и развој. (more…)

Продолжи со читање

Популарно