Connect with us

Криптовалути

Минатото на криптовалутите и нивната иднина

Објавено

на

Инвеститорите во 2017 година – а посебно во четвртиот квартал – сакаа да купат Bitcoin (BTC) и Ethereum (ЕТH) со единствена цел да ја разменат за специфични ICO токени за кои сакаат да инвестираат. Купувачите на Bitcoin и Ethereum не сакаа да поседуваат Bitcoin или Ethereum. Тие сакаа да ги купат новоотворените токени за понуда на почетни монети (МЦО), но тие требаше да купат Bitcoin и Ethereum како краток начин да го добијат она што во крајна линија го сакаа. Сопствениците на Bitcoin и Ethereum не сакаа да продаваат. Тие ја следеа цената на нивниот имот.

Потоа, оние компании што почнаа да ги завршуваат своите ICOs станаа китови, кои започнаа – како група – да ги растоварат своите токени во декември и јануари, а со тоа ја превртуваа динамиката на големата побарувачка за Bitcoin и Ethereum на сите продавачи на Bitcoin и Ethereum.

Потоа, тоа беше паника на банката. Притисокот од регулаторите на САД во Q3 и Q4 од 2017 година резултираше со забавување и речиси целосно прекинување на ICO од почетокот на 2018 година. Потоа, ICO или стопираа или радикално забави. Интересна динамика на тековниот пазар е дека цените на сите криптовалути се високо поврзани меѓусебно. Само погледнете ја цената на кој било знак на CoinMarketCap, и ќе забележите совршена корелација меѓу цените на повеќето од нив. Bitcoin и Ethereum одат заедно и надолу, а повеќето други токени се поврзани на ист начин.

Во 2018, нешто друго се разви. Станува јасно дека сите овие финансирани ICOs не беа проверени од вистински технолошки искусни ангели или VCs – тие главно не беа токени за кои навистина би сакале да инвестирате. Претходно, сите овие монети беа во корелација со зголемувањето на цената на Bitcoin и Ethereum, но сега ги влече. Сите тие се во корелација, а големиот дел од целокупното ограничување на пазарот го топи “крипто бродот” воопшто.

Сега е време за пристигнување на искусни VCs за да се подигнат вистински VC фондови, да се генерираат големи количини на проток на договори, да се процесираат процесите кои се движат со целосно централизирани и децентрализирани тимови квалификувани да спроведат соодветна анализа, да ги финансираат најдобрите, како и да помогнат портфолио компании dда ги извршуваат и управуваат со ризикот на инвеститорите преку диверзификација и изградба на портфолио. Инвеститорите сега поседуваат капитал и токени. Некои децентрализирани случаи за “чиста игра” бараат само токени – но повторно со вистинска стара училишна длабинска анализа – пред да фрлаат пари.

Новите компании што ќе бидат финансирани во 2019 година – и ќе бидат отворени во 2019, 2020 и 2021 година – ќе бидат далеку подобри во просек од групата отворени во 2017 година, што ќе резултира со враќање на пазарот. Искусните претприемачи поддржани од VC сега работат на блокчајн стартап, што значи дека популацијата на менаџерските тимови еволуирала надвор од оригиналните анархисти на Bitcoin.

2019 година би можело да биде одлично време за инвестирање во VC фонд фокусиран на блок или инвестирање во блокчејн технологија, земајќи ги во предвид лекциите од врвни VCs кои имаат силен претприемачки инвестициски тим со искуство во постигнување врвни перформанси на IRR и ефикасност во готово.

Криптовалути

Шведска лансираше своја криптовалута!

Објавено

на

Една голема светска влада само што им додели огромен глас на доверба и легитимитет на криптовалутите. Шведската влада донесе Одлука за поддршка на криптовалутите и официјално ја лансираше својата круптовалута – Sweden coin. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Блокчејн технологијата ќе ја победи апокалипсата на криптовалутите

Објавено

на

Пред една година, идејата дека Биткоин и криптовалутите ќе го променат светот стана мислење за консензус. Денес, не толку многу. Дигиталната валута сега се тргува под 5.000 долари. Тоа е 77% од неговата висока вредност во близина од 20.000 долари во јануари.  (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Волстрит се повлекува од криптовалутите

Објавено

на

Волстрит тивко се движи надвор од пазарот на криптовалути, објави Блумберг. Додека пазарот и понатаму беше погоден од вестите за измама и претстојните регулативни мерки, имаше време кога се чинеше дека Волстрит почна да се загрева до порастот на крипто-активата. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange