Connect with us

Останато

Милијардерите го зголемија своето богатство на 10,2 трилиони долари

Објавено

на

Во текот на пандемијата на коронавирусот, вкупното богатство на милијардерите се зголеми на 10,2 трилиони долари, се вели во извештајот на швајцарската банка UBS.

Од април, кога започна кризата предизвикана од пандемијата, до јули, нивното богатство пораснало за 27,5 проценти, додека од друга страна милиони луѓе останаа без работа, пишува британскиот весник Гардијан. На растот на богатството најмногу влијаеле берзантските движења за време на пандемијата.

Од UBS истакнаа дека нивното богатство достигнало нов врв, потсетувајќи дека на крајот на 2017 година, тоа изнесувало 8,9 трилиони долари. Бројот на милијардери е зголемен во споредба со три години порано. Тогаш имало 2.158, а сега има 2.189.

Џозеф Стадлер од UBS смета дека милијардерите уште повеќе профитирале од кризата затоа што, како што рече, имаат стомак да купуваат повеќе акции на компании во време кога пазарите ширум светот пропаѓаат. Сепак, вредноста на акциите на индивидуалните технолошки компании, кои се во сопственост на милијардери, значително се зголеми во последните месеци.

Стадлер е на мислење дека милијардерите имаат „апетит за значителен ризик“ и дека се сигурни дека нема да ја прокоцкаат својата среќа.

Директорот на “Тинктанк” центарот, Лук Хилиард, истакна дека концентрацијата на богатството е „многу грд феномен од морална перспектива и дека е економски и социјално деструктивен“.

Лидерот на Амазон, Џозеф Безос, сè уште е најбогатиот човек во светот и неговото богатство се проценува на 189 милијарди долари.

Останато

Мухамед Хаџипази од Халкбанк АД Скопје е нов претседател на Надзорниот одбор на Комората на Северо-западна Македонија

Објавено

на

Мухамед Хаџипази, досегашен член на Надзорниот одбор на Стопанската комора на Северо-западна Македонија (СКСЗМ) е именуван за нов претседател на НО на Комората.  (more…)

Продолжи со читање

Останато

Лансирање на е-продавница за време на пандемија – како IQOS го претвори предизвикот во можност

Објавено

на

„Нашиот иницијален план беше да се лансира IQOS на нашиот пазар во почетокот на април, но како ситуацијата со пандемијата стануваше сé посериозна, увидовме дека пандемијата наметна многу побрзо привикнување на корисниците на дигиталните канали, со што стана јасно дека мора да се искористи времето од одложениот старт за да се подготви е-продавница и така со лансирањето на IQOS се започна и со онлајн продажба“. Ова го истакна Јана Дурнева, менаџер за дигитална поддршка и грижа за корисници на производи со намален ризик при Филип Морис Интернешнал на овогодинешната конференција за е-трговија, насловена „E-трговија & COVID-19: Предизвиците и можностите!“. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими: Со буџетот за 2021 година се обезбедува поголема поддршка за домашното стопанство

Објавено

на

За поддршка на инвестициите, конкурентноста, малите и средни претпријатија, домашниот туризам, како и целокупната област за економски развој во 2021 година се обезбедени за 4,5 проценти поени повеќе во однос на буџетот 2019 година, односно со буџетот за 2021 година 24% од расходите се наменети за економски развој, рече министерот за финансии Фатмир Бесими на комисиската расправа за буџетот во Собрание. (more…)

Продолжи со читање

Популарно